Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

28.09.2023 09:16
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w dorocznej Paradzie Pułaskiego, które w niedzielę 1 października przejdzie ulicami Nowego Jorku.
Audio
  • Prezydent Duda weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAndrzej Bogacz/Forum

Informacje o udziale prezydenta w Świecie Polonii oficjalnie potwierdził Polskiemu Radiu prezes Parady Richard Zawisny.

Prezes Parady poinformował, że o 10:15 czasu lokalnego (16:15 w Polsce) prezydent Andrzej Duda weźmie udział we mszy świętej w Katedrze św. Patryka a następnie przejdzie 5 Aleją na czele pochodu od 38 do 41 ulicy. 

"Następnie będzie oglądać paradę. Razem z nim będzie obecny minister kultury Piotr Gliński, który jest w tym roku naszym honorowym marszałkiem” - powiedział Zawisny. Prezes Parady dodał, że to ważny moment dla Polonii i że bardzo się cieszy z udziału prezydenta Dudy.

"Naprawdę się cieszę, to ważne dla Polonii. Będziemy w centrum zainteresowania, na mapę z powrotem wejdziemy” - dodał Richard Zawisny. 

Nowojorska Parada Pułaskiego to jedno z największych świąt Polonii w Stanach Zjednoczonych. W tym roku odbędzie się po raz 86.

IAR/ks

Prezydent Andrzej Duda: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

14.09.2023 11:15
Andrzej Duda, wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą wziął udział w debacie podczas gali otwierającej Krynica Forum.

Polonijne portale włączają się w akcję "Opowiadamy Polskę Światu". Publikują teksty o rodzinie Ulmów

16.09.2023 13:27
Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne "Opowiadanie Polski światu". I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Najnowsza odsłona akcji dotyczy historii rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

"Bądźmy ambasadorami Polski na Wyspach". Polonijny Kongres "Polska - Wielki Projekt"

25.09.2023 10:00
W Londynie odbył się Polonijny Kongres „Polska - Wielki Projekt”, zorganizowany w centrum konferencyjnym „The View”, prestiżowego Królewskiego Kolegium Chirurgów. Całodzienny kongres, zorganizowany został przez Fundację "Polska Wielki Projekt" i portal British Poles.