Redakcja Polska

Węgry: szkoła przy polskiej ambasadzie w Budapeszcie ma 50 lat

03.03.2024 09:00
W Budapeszcie świętowano jubileusz pięćdziesięciolecia powstania Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP. Obecnie w szkole uczy się ponad setka uczniów dwóch poziomów - podstawowego i liceum.
Węgry: szkoła przy polskiej ambasadzie ma 50 lat
Węgry: szkoła przy polskiej ambasadzie ma 50 latSyda Productions/Shutterstock

Choć siedziba Szkoły Polskiej imienia Sándora Petőfiego mieści się w budynkach osiedla polskiej ambasady, to jubileuszowa uroczystość odbyła się w Instytucie Polskim w reprezentacyjnej Alei Andrássiego.

Do centrum Budapesztu przybyli nie tylko zaproszeni goście i obecni uczniowie. Byli także ich rodzice i kilka pokoleń absolwentów szkoły. „Tworzenie edukacji poza granicami kraju nie ogranicza się wyłącznie do działalności dydaktycznej” - powiedziała Polskiemu Radiu dyrektor szkoły Beata Mondovics.

Z okazji jubileuszu do szkoły przysłano wiele listów gratulacyjnych. W jednym z nich dalszych lat owocnej, polskiej edukacji nad Dunajem życzyła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Choć na Węgrzech mieszka między 7 a 10 tysięcy Polaków, lub osób dwunarodowościowych - sporo jest polskich i polonijnych instytucji. Instytut Polski również będzie obchodził w tym roku jubileusz - osiemdziesiąty piąty. Jest także polska szkoła finansowana przez państwo węgierskie i samorządy mniejszościowe reprezentujące Węgrów polskiej narodowości.

IAR/ks

Pięć lat działalności programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”

27.02.2024 14:48
W Warszawie podczas uroczystej gali zaprezentowano i uhonorowano pracę społeczników – wolontariuszy, którzy w ramach projektu porządkowali m.in. polskie cmentarze za granicą.  

Siedmiu dziennikarzy polskich i polonijnych wyróżnionych w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu

28.02.2024 15:30
Wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński wręczył nagrody laureatom 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Pierwsze miejsce zdobyła Marzena Wróbel-Szała za reportaż radiowy „Portrecistka emigrantów” poświęcony literatce i publicystce Danucie Mostwin.

Polskie i ukraińskie pieśni w Bratysławie. Wyjątkowy koncert dla walczącej Ukrainy

29.02.2024 09:37
Pieśni polskich i ukraińskich autorów, w wykonaniu polsko-ukraińskiego duetu artystek, w centrum słowackiej Bratysławy. Koncert dedykowany "walczącej Ukrainie" organizował w stolicy Słowacji miejscowy Instytut Polski wspólnie z Ambasadą RP oraz we współpracy z Ambasadą Ukrainy.