Redakcja Polska

Dzień Polski w ogrodach Ambasady RP w Pradze

16.06.2024 08:30
Polska kuchnia, polskie napoje i przede wszystkim prezentacja polskich regionów ściągnęła w sobotę do ogrodów Ambasady RP kilka tysięcy Czechów, a także mieszkających w Pradze Polaków. Przez kilka godzin w ogrodach pod praskim Zamkiem wciąż pojawiali się nowi goście zainteresowani polską ofertą.
Dzień Polski w Pradze
Dzień Polski w PradzeX/PLInst_Praha

"Mamy kombinację regionów, które są tutaj tradycyjnie, bo są najbliższe geograficznie: Dolny Śląsk, Opolszczyzna, Zielona Góra, a także nieco bardziej oddalone: Rzeszowskie lub Tarnowskie. Ta kombinacja to strzał w dziesiątkę", powiedział  ambasador RP w Pradze Mateusz Gniazdowski.

Podkreślił, że wydarzenie przygotowywano od dłuższego czasu, a promowano je m.in. za pomocą plakatów na stacjach praskiego metra.

Czeską parę turystów zainteresowały ulotki i foldery w języku czeskim, jakie przygotował Tarnów. "Pojedziemy tam, bo z zaskoczeniem wyczytałam, że są tam winnice", powiedziała Jana z Pragi, która szczegółowo wypytywała o inne atrakcje miasta, parkingi i hotele. Jej mąż zapowiedział, że do Tarnowa pojadą samochodem, a po drodze zatrzymają się w Krakowie.

"Regiony prześcigają się miedzy sobą w pomysłach prezentacji, dzięki czemu są bardziej atrakcyjne dla naszych gości", powiedział wicedyrektor Instytutu Polskiego w Pradze, głównego organizatora Dni w Ogrodach Wojciech Bednarek. Zwrócił uwagę, że wciąż nie udaje się ściągnąć do Pragi przedstawicieli Koszalińskiego i Mazur.

"Wysyłamy do nich zaproszenia i mam nadzieje, że kiedyś zareagują. Chętnie byśmy ich pokazali, bo wiemy, że Bałtyk i Pomorze cieszą się w Czechach rosnącą popularnością", stwierdził.


PAP/ho


"Grzegorz Rosiński w ilustracjach" - retrospektywna wystawa polskiego rysownika i malarza w Warszawie

14.06.2024 14:50
Ekspozycja w przekrojowy sposób opowiada o życiu współtwórcy komiksów o Thorgalu, przez pryzmat jego twórczości oraz kształtujących ją wydarzeń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością

15.06.2024 08:45
Koalicję Obywatelską poparło nieco ponad 37 procent wyborców, PiS niewiele ponad 36 procent, Konfederację ponad 12 procent. Następne były Trzecia Droga i Lewica - poparte przez około 6,9 procent głosujących i 6,3 procent. Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po trzech.

"Nie do wiary!". Dziś 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

15.06.2024 10:24
Blisko 120 wystawców z kraju i zagranicy, a wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i koła naukowe. O 11.00 na Stadionie Narodowym rozpocznie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Nie do wiary!".