Stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II skierowane są do warszawskich uczniów i studentów, którzy odnoszą sukcesy naukowe, artystyczne, sportowe lub są zaangażowani w działania społeczne, a przy tym mają dobre wyniki w nauce. Ubiegać się o nie mogą uczniowie szkół podstawowych (począwszy od absolwentów III klasy) i ponadpodstawowych oraz studenci.
Wnioski można składać do 31 lipca – to uczniowie - oraz od 1 września do 10 października – to termin dla studentów. W tym roku dzięki zwiększeniu budżetu przez radę Warszawy na kandydatów czeka około 400 stypendiów w wysokości od 500 do 1500 zł.
Poza wsparciem finansowym program pomocy stypendialnej oferuje uczniom i studentom atrakcyjny program dla różnych grup wiekowych. Stwarza on przestrzeń na integrację w stypendialnym gronie, a także na dodatkowy rozwój oraz realizację wspólnych projektów, które często adresowane są do mieszkanek i mieszkańców Warszawy. Operatorem stypendiów jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Program stypendialny to okazja do spotkań, rozmów, poznawania się i bycia razem – zarówno w czasie comiesięcznego Dnia Stypendysty, jak i w ramach tematycznych spotkań integracyjnych. To także rozwój dzięki udziałowi w wolontariacie.
- Naszymi stypendystami są też oczywiście migranci, zarówno ze Wschodu, z takich krajów jak Białoruś czy Ukraina, ale też np. migranci z Wietnamu – mówi Bartłomiejem Miąsko z Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak wyjaśnia, bardzo wielu z nich dzięki stypendium może rozwijać swoje pasje i odkrywać nowe talenty. O tegorocznej edysji stypendiów im. Jana Pawła II rozmawia z nim Ewa Plisiecka.