Redakcja Polska

Minister Adam Kwiatkowski udaje się do Gruzji. Spotka się z Polonią i przekaże świąteczne paczki

19.12.2021 13:08
Minister Adam Kwiatkowski w ramach akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie" udał się do Gruzji, gdzie spotka się z Polakami tam mieszkającymi i w imieniu pary prezydenckiej przekaże im świąteczne paczki. Udało nam się zorganizować na ten cel ponad 3 tony różnego rodzaju towarów - powiedział Adam Kwiatkowski.
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP
Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RPTwitter @Kwiatkowski_A

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że w tym roku jest to już trzecia edycja akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie" pod patronatem polskiej pary prezydenckiej. - W tym roku dwukrotnie pomoc trafiła do naszych rodaków w Mołdawii. Kilka tygodni temu pierwsza dama pani Agata Kornhauser-Duda była w Kiszyniowie po to, by spotkać się z przedstawicielami polskich organizacji i by na ich ręce przekazać pomoc - podkreślił Kwiatkowski. Dodał, że było to ponad 17 ton różnego rodzaju towarów.

- Odpowiadając na zapotrzebowanie naszych rodaków w Gruzji, gdzie do tej pory ta pomoc w ramach tej akcji nie trafiała, udało nam się zorganizować dzięki wsparciu Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych transport ponad 3 ton różnego typu towarów spożywczych, chemicznych, ale również tornistrów dla dzieci, gier, zabawek, czy pomocy naukowych takich, jak chociażby tablice interaktywne - powiedział minister.

Poinformował, że wszystko zostanie przekazane na dwóch spotkaniach. - Jedno z tych spotkań odbędzie się w niedzielę w Tbilisi, gdzie będę miał zaszczyt przekazać pomoc na ręce polskich organizacji oraz wręczyć odznaczenia państwowe dla tych Polaków, którzy w sposób szczególny poprzez swoją działalność dają dobre świadectwo naszej ojczyźnie - podkreślił prezydencki minister.

Dodał, że odwiedzi też polską szkołę w Tbilisi. - Na rzecz tej szkoły, jej uczniów również zostaną przekazane te dary - powiedział Kwiatkowski.

Zaznaczył, że w poniedziałek drugiego dnia wizyty odwiedzi polską społeczność w Lagodekhi, do której także trafi pomoc. - Odwiedzę dwie rodziny polskie w ich domach po to, by spotkać się z tymi, którzy trwają w polskości, po to, by im podziękować za podtrzymywanie tej polskości i po to, żeby przekazać im świąteczne prezenty i pozdrowienia od pary prezydenckiej - podkreślił Kwiatkowski.


IAR/PAP/dad

W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą wizerunkom dawnych mieszkańców Wilna

19.12.2021 12:24
"Uchronić od zapomnienia" to tytuł wystawy prezentowanej w warszawskim Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Poświęcona jest ona wizerunkom dawnych mieszkańców Wilna.

Program „Polska za granicą”. Trwa nabór na 2022 rok

27.12.2021 12:05
Bez wkładu własnego, za to z akcentem charytatywnym. Fundacja „Because I can” zachęca kreatywnych Polaków, mieszkających poza granicami do współpracy w 2022 roku. „Polacy żyją i tworzą na emigracji. W codziennym zabieganiu, czasem pomysły i dzieła lądują w szufladzie. A to potencjał, który możemy pokazać światu” - mówi Mariola Turbiarz, inicjatorka programu „Polska za granicą”.

Niemcy: minister obrony apeluje o ostrzejsze sankcje wobec Rosji

19.12.2021 12:36
Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaapelowała o zaostrzenie sankcji wobec Rosji w związku z rozmieszczeniem przez nią około stu tysięcy żołnierzy na granicy z Ukrainą. Minister Lamnbrecht udzieliła wywiadu gazecie "Bild am Sonntag" na krótko przez swoją dzisiejszą wizytą na Litwie, gdzie przeprowadza inspekcję stacjonujących tam wojsk NATO.