Redakcja Polska

Uczniowie Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej na Węgrzech zakończyli rok szkolny

11.06.2022 17:45
W Budapeszcie po raz siedemnasty rozdano świadectwa Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej. Placówka, przeznaczona dla węgierskiej Polonii finansowana jest z budżetu państwa węgierskiego i działa według tamtejszego systemu edukacji.
Audio
  • W Budapeszcie po raz siedemnasty rozdano świadectwa Ogólnokrajowej Szkoły Polskiej. O szczegółach - Piotr Piętka (IAR)
Uczniowie szkoły na wycieczce w Rabce
Uczniowie szkoły na wycieczce w RabceŹródło fot.: Ogólnokrajowa Szkoła Polska na Węgrzech/Facebook

Węgierskie dzieci polskiego pochodzenia nieco wcześniej odpoczną od całorocznego trudu szkolnej nauki. Za ten trud podziękował im Ambasador RP w Budapeszcie Sebastian Kęciek. - Wiem, że to bardzo często jest niełatwa droga - mówił ambasador.

Trudną pracę nad poznawaniem języka co najmniej jednego z rodziców w szkole podjęło prawie dwieścioro dzieci. W czasie uroczystości odebrały szkolne świadectwa i nagrody za osiągnięcia. Podziękowały także nauczycielom.

Jak podkreśla dyrektor placówki Anna Lang, szkoły mniejszościowe pełnią ważną rolę w węgierskim systemie edukacji. - Są szalenie ważne w podtrzymywaniu języka danej narodowości, ale całej kultury i żywej tradycji - mówiła.

Ogólnokrajowa Szkoła Polska działająca w węgierskim systemie edukacyjnym ma swoją siedzibę w Budapeszcie. Posiada także jedenaście oddziałów na terenie całych Węgier. Oparta jest na unikalnym systemie tak zwanych szkółek niedzielnych finansowanych z budżetu węgierskiego.

W stolicy Węgier działa również Szkoła Polska przy Ambasadzie RP.


IAR/dad

Wiedeńska wystawa „Broken Dreams. Dziennik wojenny z ukraińskiego schronu” Hélène Litorelle

10.06.2022 16:47
Instytut Polski w Wiedniu przy wsparciu Ambasady Ukrainy w Republice Austrii zorganizował 9 czerwca wernisaż wystawy «Broken Dreams. War diary from the Ukrainian shelter» ukraińskiej artystki i projektantki mody Hélène Litorelle.

Otwarcie wyremontowanego Domu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu

10.06.2022 17:38
Uroczyste otwarcie wyremontowanego Domu Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Edynburgu uświetnił swoją obecnością ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W Wilnie uroczysta msza święta z okazji 10. rocznicy istnienia pierwszego hospicjum na Litwie

11.06.2022 08:42
Pierwsze na Litwie hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki w Wilnie obchodzi dziesiątą rocznicę założenia. Z tej okazji dzisiaj w wileńskiej w Bazylice Archikatedralnej świętego Stanisława Biskupa i świętego Władysława zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta Dziękczynna.

Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza w Krakowie

11.06.2022 18:33
Co roku, na początku lata, Instytut Kultury Willa Decjusza organizuje wydarzenie promujące różnorodność kulturową Krakowa. W tym roku, w obliczu poważnego kryzysu wartości demokratycznych i swobód obywatelskich, zwraca uwagę na kulturę krajów, których twórcy – w wyniku wojny lub politycznych opresji – byli zmuszeni wyemigrować ze swojej ojczyzny, by znaleźć nowe miejsce do życia i pracy twórczej.