Redakcja Polska

Muzyka, taniec i polskie przysmaki na festiwalu polonijnym w Los Angeles

26.10.2022 09:00
Występy polonijnych zespołów ludowych, wokalistów, a także serwowanie tradycyjnych potraw przyciągnęło w Los Angeles na Polski Festiwal blisko dwa tysiące osób. Dwudniowa impreza zakończyła się w niedzielę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAttila Husejnow/SOPA Images/REX/ Rex Features/East News

Wśród wykonawców znaleźli się lokalny Zespół Pieśni i Tańca „Krakusy” oraz „Polonez” – z San Diego. Byli wokaliści Olivia Kierdel i Darek Włodyka Day, przedstawiany jako wschodząca gwiazda rocka, z Los Angeles.

Jedna z uczestniczek festiwalu powiedziała, że wśród smakoszy kuchni polskiej największą popularnością cieszyły się pierogi, pączki oraz kaszanka. W imprezie brało udział sporo Amerykanów.

„To państwo jesteście polskimi ambasadorami, wobec ludzi, którzy żyją wokół nas, wobec Amerykanów” – oceniła konsul w Los Angeles, Dobrosława Siemianowska.

W sobotę festiwal na terenie polskiej parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej prowadziła działaczka polonijna, krajowy wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej ds. promocji i mediów Małgorzata Margo Schulz. Poinformowała, że gospodarzem imprezy, którą przygotowało wielu wolontariuszy jest proboszcz parafii oraz kustosz Sanktuarium Jana Pawła II utworzonego w 2015 roku ks. Mirosław Frankowski.

Wyjaśniła, że parafia powstała w 1927 roku. W 1944 roku kongregacja kupiła willę, należącą do Fatty Arbuckle, komika, jednej z największych gwiazd filmów niemych. Znajdują się tam teraz pomieszczenia administracyjne i sklepik. Kościół zbudowano w 1956 roku.

„W Sanktuarium Jana Pawła II jest ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, relikwie wielkich polskich świętych, m.in. świętej Faustyny, świętego Jana Pawła II oraz błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki” – mówiła Małgorzata Margo Schulz.


PAP/ho

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

16.10.2022 10:50
Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.

Czortkowskie Dominikanki: pomagamy Ukraińcom od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji

18.10.2022 11:57
Siostra Marcelina (Joanna Mańka) prowadzi sobotnią Szkołę Języka Polskiego przy Klasztorze Dominikanek. Siostry od ponad 25 lat prowadzą tę szkołę w Czortkowie. W czasie inwazji rosyjskiej czortkowskie Dominikanki bardzo zaangażowały się w pomoc Ukraińcom.

Polonia w Australii. Spotkanie z Bogumiłą Żongołłowicz, pisarką i dziennikarką

22.10.2022 14:40
- Od 1991 roku, kiedy wyjechałam na stałe do Australii, przyjeżdżam do Polski regularnie co dwa, trzy lata, gdyż wiąże się to z promocją moich książek - opowiadała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, przed wylotem do Melbourne, doktor Bogumiła Żongołłowicz, badaczka powojennej Polonii australijskiej, dziennikarka i pisarka.

Spotkanie „Zapomniany bohater - śladami pamięci Juliana Eugeniusza Kulskiego” w Waszyngtonie

24.10.2022 14:24
Architekt Julian Eugeniusz Kulski – powstaniec warszawski - to człowiek, którego losy splotły się z wielką historią i który zawsze miał odwagę na tę historię wpływać – tłumaczą organizatorzy wydarzenia.