Redakcja Polska

Nauka języka polskiego w budżecie Niemiec. Jest zgoda rządu i partii koalicyjnych

26.11.2022 08:22
Na stronie niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ukazało się oświadczenie koordynatora rządu federalnego ds. stosunków polsko- niemieckich Dietmara Nietana w sprawie nowej inicjatywy dodatkowego finansowania federalnego dla języka polskiego jako języka pochodzenia.
Nauka jęz. polskiego w budżecie federalnym RFN
Nauka jęz. polskiego w budżecie federalnym RFNDaniel Dmitriew / Forum

Partie koalicyjne SPD, Zielonych i FDP w niemieckim Bundestagu "przychyliły się do moich propozycji zapewnienia środków dla Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego w budżecie BMBF (ministerstwo edukacji) na rok 2023 i lata następne. W 2023 roku do dyspozycji będzie 1 mln euro, a w 2024 i 2025 roku po 2 mln euro" - napisał Nietan. "Rząd federalny i wspierające go frakcje koalicyjne stworzyły w ten sposób punkt wejścia dla uzupełniającego finansowania federalnego dla języka polskiego jako języka pochodzenia". 

Zgoda rządu i partii koalicyjnych

"W strukturze federalnej Republiki Federalnej Niemiec za promocję oferty szkolnej w zakresie nauki języka polskiego zarówno jako języka obcego, jak i języka ojczystego lub języka pochodzenia odpowiadają kraje związkowe" - podkreślił koordynator w swoim oświadczeniu.

"Ze względu na nadrzędne znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla współistnienia w Europie rząd federalny powinien wspierać kraje związkowe w ich wysiłkach na rzecz aktywnego ogłaszania istniejących ofert nauczania w języku ojczystym, rozpoznawania potrzeb w skali całego kraju i - w razie zapotrzebowania - tworzenia odpowiednich dalszych ofert" - napisał Nietan.

"Bardzo się cieszę, że środki z budżetu federalnego umożliwią KoKoPolowi pracę nad ukierunkowaną dalszą promocją nauczania języka polskiego w Niemczech" - podkreślił Dietmar Nietan w oświadczeniu.

Finansowanie nauki jęz. polskiego

W październiku podczas wizyt w Berlinie minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek odbył ze stroną niemiecką rozmowy, dotyczące finansowania nauki języka polskiego jako ojczystego w ramach budżetu federalnego. Określił je wówczas jako "bardzo ważne i pozytywne". "Prace idą w dobrym kierunku" - zaznaczył.

Minister Czarnek rozmawiał wtedy m.in. z posłem Nietanem, który, jak powiedział PAP polski minister "dba o te kwestie i lobbuje w Bundestagu za tym, żeby rzeczywiście fundusz obiecany jeszcze w traktacie (polsko-niemieckim traktacie o dobrym sąsiedztwie podpisanym w 1991 roku) stworzyć i żeby on pokrywał się z tym, co my przeznaczamy i przeznaczyliśmy do tej pory na naukę języka niemieckiego jako ojczystego w Polsce dla mniejszości niemieckiej".

"Ja zagwarantowałem dokładnie to samo, co z mównicy sejmowej i co gwarantujemy od roku, że jeśli Niemcy wykonają swoje zobowiązania traktatowe, to my wrócimy do poziomu finansowania nauki języka niemieckiego jako ojczystego dla mniejszości niemieckiej, wrócimy do tego, co było jeszcze rok temu. Chcemy wzajemności w tych relacjach i mam nadzieję, a optymizm wywodzę z dzisiejszych dwóch spotkań z panem posłem Nietanem i z panią minister nauki RFN, że jednak strona niemiecka zaczyna myśleć o tym, że wzajemność po prostu jest potrzebna. Tu nawet nie chodzi o wielkie pieniądze, z punktu widzenia RFN na pewno nie są wielkie, chodzi o wzajemność w relacjach. Tego się domagamy" - oświadczył minister Czarnek.

 

PAP/PR24/dad

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii. Andrzej Duda: jesteśmy z Ukrainą i wspieramy ją

25.11.2022 15:10
Bezpieczna Europa to taka, w której Rosja ponosi klęskę - powiedział na Litwie prezydent Andrzej Duda. Przywódcy Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii otworzyli w Kownie międzynarodową konferencję "The Idea of Europe".

Rzecznik MSZ o Patriotach: wspieramy prezydenta i rząd w działaniach dot. wzmocnienia polskiej obronności

25.11.2022 16:00
MSZ zapewnia o wsparciu prezydenta i rządu w działaniach dotyczących wzmocnienia polskiej obronności - to stanowisko ministerstwa w sprawie rozmieszczenia niemieckich zestawów obrony powietrznej Patriot. Z propozycją przekazania takich systemów Polsce zwróciły się kilka dni temu władze niemieckie.

Rosjanie wykorzystują zachodnie mikroprocesory do naprowadzania rakiet na ukraińskie miasta

25.11.2022 18:16
Rosyjskie rakiety osiągają cele dzięki współrzędnym, które są określane przez rosyjski system nawigacyjny GLONASS. Jest on obsługiwany dzięki procesorom produkowanym przez zachodnie firmy - poinformował w piątek Główny Zarząd Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy.