Redakcja Polska

Rosja: ambasador RP oddał hołd Powstańcom Styczniowym

20.02.2023 14:57
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski, od kilku dni przebywa w Permie na Syberii, gdzie spotkał się miejscową Polonią, a także oddał hołd bohaterom Powstania Styczniowego. W tym roku obchodzimy 160 rocznicę wybuchu zrywu niepodległościowego Polaków przeciwko carskiemu imperializmowi.
Ambasador Krzysztof Krajewski oddał hołd powstańcom styczniowym
Ambasador Krzysztof Krajewski oddał hołd powstańcom styczniowymŹródło: Twitter/PLinRussia

Ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, że nieprzypadkowo wybrał Perm jako cel wizyty. To jedno z niewielu miejsc w Rosji, gdzie znajdują się mogiły uczestników Powstania Styczniowego.

- Pochylając głowy nad mogiłami powstańców styczniowych, myślałem o ich losach, gdy w 1863 roku trafili na tę ziemię, dlatego cieszę się, że mogę teraz być w Permie - stwierdził polski dyplomata.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym.

IAR/dad

Kijowianie zachwyceni wizytą prezydenta Bidena. "Świadczy o bliskim końcu wojny"

20.02.2023 13:55
Już od samego rana wszystko wskazywało na to, że w Kijowie szykuje się coś wyjątkowego - powiedział PAP kierowca trolejbusu, kursującego w centrum miasta. - Około godziny 10 rano dostałem polecenie, by dotrzeć do pętli i tam pozostać, co też zrobiłem. Z relacji kolegów wiem, że mieli zrobić tak samo - dodał. 50-letnia Wałentyna, nie kryjąc wzruszenia, powiedziała, że wizyta prezydenta USA Joe Bidena ma ogromne znaczenie i świadczy o bliskim końcu wojny.

"Wolność jest bezcenna". Joe Biden w Kijowie: będziemy z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba

20.02.2023 14:05
- Władimir Putin myślał, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Pomylił się, źle to rozegrał - powiedział podczas wizyty w Kijowie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Zaznaczył, że rok od wybuchu wojny "jesteśmy razem. Wolność jest bezcenna, warta walki".

Rocznica rosyjskiej inwazji. Instytut Polski w Wiedniu angażuje się w projekty związane z Ukrainą

20.02.2023 15:23
W związku ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu zainaugurował otwarciem wystawy "Nowe Ikony Polska Ukraina 2022" w dniu 17 lutego, cykl wydarzeń: wystawa, dyskusja, pokaz filmu, koncert, mających na celu podkreślenie wsparcia i  solidarności z tym krajem oraz upamiętnienie ofiar rosyjskiej agresji.