Redakcja Polska

Ewakuacje, pomoc humanitarna, wsparcie uchodźców. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie

23.02.2024 17:00
- Od pierwszego alarmu byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Audio
  • O pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce mówi Zofia Kwolek z PCPM [posłuchaj]
Pomoc Ukrainie
Pomoc Ukrainie Shutterstock.com/Shyntartanya

Inwazja Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. zmusiła miliony Ukraińców do szukania schronienia za granicą, zwłaszcza w państwach członkowskich Unii Europejskiej, graniczących z Ukrainą. Polska była świadkiem jednego z największych napływów uchodźców, a 24 miesiące po rozpoczęciu kryzysu prawie milion ukraińskich uchodźców nadal mieszka w Polsce. 

Siedem procent z nich, prawie 73 000, to osoby starsze w wieku powyżej 60 lat. Wjazd tak dużej liczby i zarazem odsetka starszych uchodźców wśród wszystkich uchodźców z Ukrainy do państwa członkowskiego UE jest bezprecedensowy. 

Starsi ukraińscy uchodźcy w Polsce borykają się z brakiem bezpieczeństwa finansowego, niepewnością co do przyszłości i szeregiem barier w dostępie do niezbędnej pomocy, usług i informacji. 

- W podobnej sytuacji są chorzy, niepełnosprawni oraz kobiety, które nie mogą podjąć pracy, ponieważ opiekują się małymi dziećmi. To do nich kierujemy w tym momencie nasze wsparcie - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Rozmawiała z nią Katarzyna Semaan.

Zachęcamy do wysłuchania załączonej rozmowy!

Po utracie Awdijiwki Ukraina prosi Zachód o dalszą pomoc wojskową

18.02.2024 11:45
To przewaga Rosji w siłach powietrznych i setki zrzuconych bomb zdecydowały o konieczności wycofania ukraińskich wojsk z Awdijiwki - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

Na Ukrainie obchodzona jest dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu

20.02.2024 14:32
To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy.

Niemal połowa Polaków uważa rosyjski atak na Polskę za prawdopodobny

22.02.2024 09:41
Rosną obawy Polaków o to, co się stanie na wschodniej flance NATO, gdy wojska Władimira Putina zwyciężą w Ukrainie – wynika z czwartkowego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Ponad 47 proc. Polaków uważa, że Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę.

Były strateg NATO: jeśli Ukraina upadnie, Putin uwierzy, że historia jest po jego stronie

22.02.2024 14:34
Jeśli Ukraina upadnie, to Władimir Putin uwierzy, że historia jest po jego stronie; będzie on wówczas bardziej skłonny do podejmowania ryzyka - ostrzegł w rozmowie z PAP Jamie Shea, były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO, a obecnie ekspert związany z kilkoma instytucjami naukowymi, m.in. z Uniwersytetem w Exeter w Wielkiej Brytanii.

Ekspert: losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych

23.02.2024 09:31
W opinii dr Tomasza Lachowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. - Jeśli Ukraina nie otrzyma od USA pomocy finansowej, Putin może zamrozić konflikt na kolejne miesiące i lata, przez co Ukraina i Europa będą w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej - powiedział.