Redakcja Polska

Polonia oddała hołd ofiarom stanu wojennego pod tablicą „Solidarności” w Paryżu

12.12.2021 18:13
W uroczystości wzięli udział ambasador RP, przedstawiciele Polskiej Misji Katolickiej oraz członkowie Stowarzyszenie Polskich Kombatantów i Ich Rodzin we Francji.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne PAP/Adam Hawałej

W intencji ofiar stanu wojennego rektor PMK ks. Bogusław Brzyś odprawił mszę świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP „Concorde”.

Ambasador Tomasz Młynarski i konsul Anna Majda złożyli kwiaty pod tablicą „Solidarności” wraz z kombatantami i przedstawicielami Polonii.

„Haniebna decyzja aparatu władzy, wprowadzająca stan wojenny w Polsce, zniweczyła reformy, zabiła nadzieję i wolność polskiego społeczeństwa. Aparat władzy nie wahał się mordować ludzi, Polaków, własnych obywateli. Stan wojenny, to był czas internowania, czas zastraszania, czas zniewolenia umysłów, czas wtrącania Polaków do więzień” – mówił podczas uroczystości ambasador Młynarski. 

„Nasi francuscy przyjaciele demonstrowali w Paryżu, w tym miejscu w czasie stanu wojennego, aby wesprzeć Polaków i "Solidarność” – przypomniał ambasador ponad 100-tysięczną demonstrację w Paryżu w czasie stanu wojennego popierającą „Solidarność”.

„Europa była podzielona murem zimnej wojny, a Polska stała się zakładnikiem wpływów sowieckich przy triumfalnych marszach państw Zachodu” – przypomniał powojenną historię Polski oraz protesty w ’56, ’70 oraz ’76 roku prof. Jerzy Klijanienko, wiceprezes Stowarzyszenie Polskich Kombatantów koło Paryż.

Aktorka i tłumaczka Elżbieta Koślacz-Virol oraz Jan Marciniak deklamowali poezję stanu wojennego. Virol odczytała listę zastrzelonych górników podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" oraz świadectwa żon i dzieci zamordowanych górników.

Działacz opozycyjny Andrzej Dembiński przypomniał swoją spektakularną nielegalną akcję wywieszenia 200-kilogramowej flagi „Solidarności” na wieży Eiffla w lutym 1982 r.

„Chcieliśmy Pokazać Polakom i Francuzom, że Solidarność żyje, że stawiamy opór komunistycznemu reżimowi. I to udało nam się bardzo dobrze” - podkreślił Dembiński.

„Pamiętamy wszyscy tę akcję wywieszenia flagi na wieży Eiffla. Wszystkie francuskie media o tym pisały i pokazywały tę flagę. To było niesamowite i budujące dla nas, dla Polaków mieszkających we Francji” – stwierdziła Mirosława Woroniecki z klubu „Gazety Polskiej” Paryż-Notre-Dame. 

Oprawę artystyczną ceremonii zapewnił chór „Piast”.

W miejscu, gdzie obecnie znajduje się tablica „Solidarności”, do 1997 r. stał krzyż „Solidarności”, który jednak władze miasta zdecydowały się zdemontować, powołując się na zasadę laickości, która zakazuje umieszczania symboli religijnych w przestrzeni publicznej.

PAP/ks

Powstała nowa platforma wymiany doświadczeń polonijnych. W Warszawie odbył się I Zjazd Badaczy Polonii

11.12.2021 10:00
List do uczestników zjazdu skierował premier Mateusz Morawiecki. "Działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą są jednymi z priorytetów polityki naszego rządu. Mamy ten przywilej i obowiązek wspierania inicjatyw służących umacnianiu naszej współpracy. Jestem jednak przekonany, że stale musimy szukać nowych, skutecznych dróg dotarcia do milionów Polek i Polaków rozsianych po całym świecie. Niezwykle ważną w tym rolę odgrywa edukacja i rozwój naszego szkolnictwa poza granicami kraju" - napisał.

40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Polskie Radio wydało album „Żeby Polska była Polską”

12.12.2021 20:29
To kolejne historyczne wydawnictwo tożsamościowe Polskiego Radia. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi.

"(Nie)rozliczony stan wojenny". Debata IPN

12.12.2021 09:53
"(Nie)rozliczony stan wojenny" to tytuł debaty organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.