Redakcja Polska

Wystawa najpiękniejszych szopek krakowskich w Warszawie

24.12.2021 14:00
W Pałacu pod Blachą przy Zamku Królewskim można zobaczyć 50 kunsztownie wykonanych tradycyjnych konstrukcji, z których niemal wszystkie zdobyły nagrody i wyróżnienia.
Audio
  • O tradycji budowania szopek krakowskich mówi kustosz wystawy w Pałacu pod Blachą dr Mariusz Klarecki [posłuchaj]
Prezentacja szopek na Rynku Głównym w Krakowie, 2021 r.
Prezentacja szopek na Rynku Głównym w Krakowie, 2021 r. PAP/Łukasz Gągulski

Na wystawie są szopki na herbacianej łyżeczce i w krakowskim obwarzanku oraz ponad trzymetrowe konstrukcje. Oprócz postaci biblijnych w scenerii szopek są też smok wawelski, Lajkonik, Pan Twardowski i postacie związane z historią Polski.

W 2018 roku tradycja budowania szopek krakowskich została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Wystawę można oglądać do 2 lutego.

Pierwszy, oficjalny konkurs szopek krakowskich urządzono w 1937 roku. Druga wojna światowa na krótko przerwała ten zwyczaj, ale od 1945 roku ponownie odbywają się konkursy szopkarskie. W każdy pierwszy czwartek grudnia wytwórcy szopek prezentują swoje dzieła publiczności pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie. Na dźwięk hejnału mariackiego twórcy szopek wraz ze swoimi dziełami tworzą barwny korowód. Kolędnicy prowadzą wszystkich uczestników konkursu do Muzeum Krakowa, gdzie jury dokonuje wyboru najpiękniejszej szopki roku w kilku kategoriach.

O tradycji tworzenia szopek krakowskich dr Mariusz Klarecki - jeden z kuratorów wystawy – opowiedział Ewie Plisieckiej.

 

"Kraków od początku, bez końca”. Nowa ekspozycja w Pałacu Krzysztofory

22.12.2021 14:00
Możliwość wejścia do wnętrza krakowskiej szopki, spotkanie z lajkonikiem i kilkaset obiektów opowiadających o historii miasta - to tylko część z atrakcji czekających na widzów na wystawie w Muzeum Krakowa.

Polska Wigilia w Szwajcarii. Ambasada RP w Bernie składa świąteczne życzenia

22.12.2021 14:49
Dwanaście tradycyjnych potraw, opłatek i puste miejsce dla zbłąkanego wędrowca – te polskie tradycje wigilijne pokazała w swoim tegorocznym klipie świątecznym Ambasada RP w Bernie. Placówka co roku składa Szwajcarom bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia z przymrużeniem oka.

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą polskim prezydentom

22.12.2021 17:03
Nowa ekspozycja stała poświęconą prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie. Szef Urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że otwarciem tej wystawy przywracana jest historia Zamku Królewskiego z czasów, gdy był siedzibą prezydenta RP, a także historia polskich władz rezydujących w Londynie.

Polacy są nadal największą mniejszością narodową na Litwie

23.12.2021 14:13
Polacy są nadal największą mniejszością narodową na Litwie - pokazują wstępne dane litewskiego Departamentu Statystyki. W tym roku u naszych północno-wschodnich sąsiadów prowadzony był spis powszechny. Wykazał on, że liczba mieszkańców Litwy znacznie spadła.