X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

20.01.2022 17:16
Od 18 do 25 stycznia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na nabożeństwach ekumenicznych. Tegoroczne hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” pochodzi z Ewangelii św. Mateusza.  
Audio
  • Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. W Warszawie w tym roku odbędzie się dziewięć nabożeństw ekumenicznych.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 r. W Warszawie w tym roku odbędzie się dziewięć nabożeństw ekumenicznych.Mazur Travel/Shutterstock

Termin został zaproponowany ponad 100 lat temu przez podzielone kościoły protestanckie. Później do obchodów włączył się Kościół katolicki.

W tym roku materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez Radę Kościołów Bliskiego Wschodu z Libanu, Syrii i Jordanii. Tekst z Ewangelii o mędrcach ze Wschodu ma być dla nas wskazówką – mówi kierownik Sekcji Ekumenizmu KUL ks. prof. Sławomir Pawłowski.

Ten tydzień to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się nie tylko na ekumenicznych nabożeństwach i modlitwach, ale też na konferencjach i koncertach. Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury, w której omówiono m.in. temat przewodni Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, zamieszczono też informacje o Radzie Kościołów Bliskiego Wschodu. Warto w tym czasie pamiętać o wspólnym dziedzictwie Ewangelii, a nie o podziałach - tłumaczy ks. prof. Łukasz Kamykowski - dyrektor Rady do Spraw Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz został zorganizowany w 1908 roku, z inicjatywy Amerykanina Paula Watsona, pioniera ruchu ekumenicznego. Co roku odbywa się między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła. W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa, w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Tradycyjnie podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę, 23 stycznia, w prawosławnej katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie.

IAR/ep

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

20.01.2022 13:30
Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

20.01.2022 15:53
W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.