Redakcja Polska

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21.02.2022 12:11
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku.
Audio
  • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

– Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej i konieczności ochrony języków ojczystych, przez które się identyfikujemy - podkreśla językoznawca profesor Jerzy Bralczyk.

Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 44 milionów ludzi na świecie. Jego znaczenie doceniają rodacy za granicą – podkreśla Andżela Dajlidko, wicedyrektor gimnazjum polskiego w Jaszunach na Litwie.

Dzień ten zwraca także uwagę na języki zagrożone i ginące. Współcześnie na świecie używanych jest ponad 6 tysięcy języków, ale do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich, a razem z nimi unikatowe dziedzictwo lingwistyczne i kulturowe. W Polsce zagrożone są między innymi kaszubski i  łemkowski, a także język wilamowski. Jak mówi dr Stanisław Kordasiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, dziś posługuje się nim zaledwie grupa około 60 mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej. Z myślą o ratowaniu tego dziedzictwa kulturowego wydano w języku wilamowskim „Małego Księcia”

Wątpliwości co do tego, jak mówić poprawną i piękną polszczyzną, mamy niemało. Język polski jest trudny nie tylko dla cudzoziemców, ale też dla nauczycieli czy studentów polonistyki. Mogą oni korzystać z poradni językowych. Kierownikiem takiej poradni w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego jest profesor Katarzyna Wyrwas. Poradnia pomaga w rozszyfrowaniu zawiłości języka polskiego – tłumaczy pani profesor.  

"Raport 100 najczęściej powtarzanych błędów w internecie w 2021 roku" opublikowała marka Nadwyraz.com. Słowo „napewno” pisane razem było błędem najczęstszym, tak jak rok wcześniej. Kolejne błędy w pierwszej piętnastce to: "dzień dzisiejszy", "na prawdę" pisane oddzielnie, "wziąść" zamiast wziąć, a także najpospolitsze błędy ortograficzne, na przykład słowa "muj" czy "ktury", pisane przez u otwarte. Błędy pojawiają się niestety także i w mediach – zauważa Małgorzata Tułowiecka, dziennikarka Polskiego Radia, obecnie w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.

O poprawność polszczyzny dba Rada Języka Polskiego, która zajmuje się analizą i oceną stanu języka polskiego, ustala też zasady ortografii oraz interpunkcji. Z kolei Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego zajmuje się rejestracją, opisem i udostępnianiem nowych wyrazów pojawiających się we współczesnej polszczyźnie.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Pierwsze obchody na świecie odbyły się w 2000 roku, w Polsce po raz pierwszy świętowano Dzień Języka Ojczystego w 2005 roku.

IAR/ep

W Baku będzie upamiętniony dorobek polskich architektów

20.02.2022 09:00
W Baku, z udziałem ambasadora RP i wiceminister kultury Azerbejdżanu, zaprezentowano pomysły na upamiętnienie dorobku polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku. Projekty przygotowała Ambasada RP i Azerska Agencja Turystyczna.

Sapkowski, Tokarczuk, Twardoch – polscy pisarze doceniani za oceanem

20.02.2022 11:45
Z roku na rok twórczość polskich pisarzy zyskuje na popularności m.in. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Wśród literatów zauważanych i docenianych są m.in. Andrzej Sapkowski, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch i Witold Szabłowski.

Rozbudowa wystawy "Golgota Wschodu" we Wrocławiu. Apel o zdjęcia Sybiraków

20.02.2022 19:41
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę "Golgota Wschodu" i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o zdjęcia w okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.