Redakcja Polska

Za nami warszawski koncert charytatywny „Chwała Ukrainie. Dzisiaj Ukraina jest kobietą”

26.04.2022 13:02
Wydarzenie było dedykowane ukraińskim kobietom, które przed wojną uciekły do Polski. Na scenie na placu Piłsudskiego wystąpili artyści z Polski i Ukrainy.
Audio
  • Koncert "Chwała Ukrainie" - relacja Ewy Plisieckiej [posuchaj]
Koncert Chwała Ukrainie
Koncert "Chwała Ukrainie"Foto: materiały prasowe

Na scenie wystąpili m. in. Ania Rusowicz, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Orkiestra Adama Sztaby, Kasia Stankiewicz & Varius Manx, Andrzej Piaseczny, a także Tarabarova i Katarzyna Kozlova. Koncert rozpoczęła ukraińska gwiazda o polskich korzeniach Julia Belej, która zaśpiewała ukraińską wersję znanej piosenki zespołu 2 plus 1 „Chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”.  Wsparcie dla narodu ukraińskiego jest teraz ogromnie ważne – mówiła piosenkarka.

Uczestnicy koncertu dzięki łączeniu z Kijowem i Lwowem mieli okazję usłyszeć również na żywo zespoły z tych miast. Wśród polskich wykonawców znalazła się m.in. Justyna Steczkowska. Artystka pomaga Ukrainie nie tylko biorąc udział w takich akcjach, jak koncert charytatywny, zaangażowała się także w pomoc jako wolontariuszka, a jej rodzina przyjęła do swojego domu uchodźców z Ukrainy.

Podczas koncertu można było usłyszeć najnowszą kompozycję Adama Sztaby zatytułowaną "Mamy siebie". Utwór to gest solidarności polskich artystów z narodem ukraińskim. Adam Sztaba zaprosił do współpracy nad nim ponad sto osób z Polski i Ukrainy. Prowadzona była też zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie. Organizatorem wydarzenia był Bank Gospodarstwa Krajowego.

IAR/ep

Nagrody marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

25.04.2022 18:00
Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert z Narodowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków z Odessy, Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód oraz Iwona Piętak z Radia Rzeszów - wśród laureatów konkursu o nagrodę marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził Kijów. "Rosja już przegrała, Ukraina już odniosła sukces"

25.04.2022 09:36
Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w poniedziałek, po powrocie z Kijowa. Dodał, że niezależnie od tego, jak dalej potoczy się wojna suwerenna, niepodległa Ukraina będzie trwać "znacznie dłużej" niż rządy Putina.

Uchodźcy z Ukrainy obchodzą w Polsce Święta Wielkiej Nocy

25.04.2022 13:26
Trwa Wielkanoc chrześcijan obrządków wschodnich. W Polsce ich najliczniejsza grupa to prawosławni i grekokatolicy, w tym roku dołączyli do nich uchodźcy z Ukrainy.