X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski" na wystawie w Łazienkach Królewskich

10.05.2022 13:24
Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski” znane też pod nazwą "Lisowczyk" trafiło na nową wystawę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.
Audio
  • O jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie, Maria Wieczorkiewicz rozmawia z Izabelą Zychowicz, współkuratorką warszawskiej wystawy [posłuchaj]
Obraz Rembrandta Jeździec polski w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Obraz Rembrandta "Jeździec polski" w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

"Z czasem został sprzedany przez spadkobierców władcy i przechodził w ręce kolejnych właścicieli, a teraz należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku" - mówił podczas wernisażu wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, obraz jest prezentowany w miejscu, gdzie wisiał przez ćwierć wieku, zanim w 1910 roku trafił do Stanów Zjednoczonych. "Teraz możemy go podziwiać po ponad 110 latach nieobecności na gruncie polskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a później w Zamku Królewskim na Wawelu" - zaznaczył.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer podkreślił, że to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla miłośników sztuki. "Dzięki obrazowi, każdy historyk wojskowości na świecie wie, jak wyglądał polski szlachcic w I połowie XVII wieku, a każdy historyk sztuki może zapoznać się z innym od obrazów Rembrandta dziełem" - wyjaśniał. Zaznaczył, że to chyba najcenniejszy, wypożyczony obraz, który w ostatnich latach trafił do Polski.

"Jeździec polski" gości w Pałacu na Wyspie po ponad dwustu latach od chwili, gdy opuścił rezydencję króla. Obraz będzie prezentowany w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie do 7 sierpnia. Wystawa "Królewski Rembrandt" to wydarzenie bez precedensu, bo nowojorskie muzeum nie wypożycza swoich eksponatów. Prezentacji dzieła towarzyszyć będzie publikacja w językach polskim i angielskim z esejami kuratorów. Odbędą się również wykłady dotyczące sztuki Rembrandta i kolekcji Stanisława Augusta, z udziałem kuratorów malarstwa, m.in.: Xaviera Salomona - wicedyrektora The Frick Collection oraz Antoniego Zięby. W Starej Kordegardzie zostanie otwarta specjalnie zaprojektowana strefa edukacyjna, w której będą się odbywać animacje dla dzieci.

O jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie, Maria Wieczorkiewicz rozmawia z Izabelą Zychowicz, współkuratorką warszawskiej wystawy.

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.

Kanada: polska parada w Toronto zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej

09.05.2022 09:01
Po raz pierwszy w historii ulicami Toronto przeszła parada z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Wzięli w niej udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.