Redakcja Polska

Instytut Polski w Kijowie został ewakuowany, ale nadal działa i organizuje wydarzenia kulturalne

19.05.2022 12:28
Wśród nich są wystawa „Dzień zwycięstwa” na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, przygotowania do projektu w związku z 200-leciem polskiego romantyzmu, współpraca z Muzeum Historii Polski i Instytutem Pileckiego.
Audio
  • Rozmowa z dyr. Instytutu Polskiego w Kijowie Robertem Czyżewskim
Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, w studiu PRdZ
Robert Czyżewski, dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie, w studiu PRdZEwa Plisiecka/PRdZ

- Część pracowników zaangażowana jest teraz między innymi w zbieranie świadectw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie – mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski.

- Bardzo bym chciał po powrocie do Kijowa skupić się na powiedzeniu o tym, co robiliśmy w czasie wojny dla Ukrainy. Opowiadanie o tym poprzez wystawy czy konferencje to fundamentalne zadanie instytutu – mówi Robert Czyżewski. I dodaje, że skala zbliżenia między naszymi narodami po 24 lutego, kiedy rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę, jest zaskakująca.

Z Robertem Czyżewskim,  dyrektorem Instytutu Polskiego w Kijowie, rozmawia Ewa Plisiecka.  

„Derealizacja”. Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi w Centrum Sztuki Współczesnej

07.05.2022 09:00
W ramach cyklu Project Room 21/22 do końca maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać prace Malwiny Migacz.

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.

Prace ukraińskich artystów w Instytucie Polskim w Rzymie

14.05.2022 13:01
Grupa artystów z Ukrainy, którzy opuścili kraj po napaści Rosji, zaprezentowała swoje prace w Instytucie Polskim w Rzymie. Wszystkie dotyczą wojny i są obrazem przeżyć w ostatnich tygodniach.