X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prace ukraińskich artystów w Instytucie Polskim w Rzymie

14.05.2022 13:01
Grupa artystów z Ukrainy, którzy opuścili kraj po napaści Rosji, zaprezentowała swoje prace w Instytucie Polskim w Rzymie. Wszystkie dotyczą wojny i są obrazem przeżyć w ostatnich tygodniach.
Wystawa ukraińskich artystów w Instytucie Polskim w Rzymie
Wystawa ukraińskich artystów w Instytucie Polskim w RzymieFoto: Twitter/PLInst_Roma

Polska placówka nad Tybrem udostępniła swoje sale na tę wyjątkową ekspozycję, zorganizowaną przez ambasadę Ukrainy we Włoszech. Swoje prace zaprezentowali profesor Wołodymyr Stasenko z Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie, Ostap Kowalczuk z Kijowa, Wołodymyr Koziuk z Winnicy. Kuratorem tego projektu jest Jurij Kotyk ze Lwowa.

Wszyscy dotarli najpierw do Polski, a następnie dostali się do Włoch. Artyści zamierzają kontynuować podróż po Europie, by - jak wyjaśnili - usłyszano ich wołanie.


Do Instytutu Polskiego przyszedł na otwarcie wystawy ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz, który powiedział, że to pierwsza taka wystawa prac ukraińskich artystów w Rzymie. " Bardzo dziękuję za tę inicjatywę i mam nadzieję, że to początek takich wspaniałych prezentacji" - dodał.

Kurator Jurij Kotyk zwrócił uwagę na sugestywną symbolikę prac Wołodymyra Koziuka, który pod wpływem wielkich emocji swoje wcześniejsze pejzaże zamalowal na żółto i niebiesko, kolorami flagi ukraińskiej. Następnie ukraińskie dzieci, między innymi z Mariupola odbiły na niej swoje dłonie zamoczone w czarnej farbie.

"To podwójnie symboliczna i sugestywna wymowa: podkreśla znaczenie flagi, ale jeszcze ważniejsze są dłonie dzieci , bo bez dzieci nie będzie Ukrainy"- wyjaśnił kurator.

"Zamalowalem kolorami ukraińskiej flagi zwyczajne, sielskie pejzaże "- dodał Wołodymyr Koziuk.


"Kiedy siedziałem w piwnicy podczas bombardowań, żeby się uspokoić zacząłem malować na deskach, jakie tam znalazłem" - wspominał twórca ikon Ostap Kowalczuk. Na jednej z desek przedstawił symboliczny obraz Mariupola. Jest też Matka Boska na tle mapy, na której Rosję namalował czarnym kolorem, a Polskę - złotym.

Wołodymyr Stasenko ze Lwowa przywiózł do Rzymu płótna, na które przeniósł obrazy wojny ze zdjęć, ukrywających się ludzi, kobiety karmiącej dziecko na stacji metra w Kijowie, czy matki osłaniającej swoim ciałem noworodka.


PAP/ep

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.

Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków za Granicą

07.05.2022 08:41
W Rzymie rozpoczynają się Dni Polonii i Polaków za Granicą. Zainauguruje je wystawa poświęcona postaci wybitnego pisarza, żołnierza armii generała Andersa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który od 1955 roku mieszkał i tworzył w Neapolu.

Wystawa twórczości Leona Wyczółkowskiego w Zamku Królewskim na Wawelu

12.05.2022 16:29
Pastele, akwarele i rysunki autorstwa młodopolskiego mistrza, ale przede wszystkim jego zaginiony w czasie wojny obraz "Góralka", znany też jako "Wiejska dziewczyna w żółtej chuście", oglądać można od piątku na wystawie "Wyczółkowski odnaleziony" w Zamku Królewskim na Wawelu.

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.