Redakcja Polska

W Wilnie zostanie pokazany film "Pan Tadeusz" z 1928 roku

09.06.2022 11:10
W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Projekcja odbędzie się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.
Audio
  • W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Od wczoraj w Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie odbywają się prelekcje związane z Rokiem Romantyzmu. Z tej okazji odbędzie się też pokaz filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku. O inicjatywach związanych z Rokiem Romantyzmu Kamil Zalewski rozmawiał z kustoszem Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie Alicją Dzisiewicz.
Tadeusz i Zosia - kadr z filmu Pan Tadeusz (1928)
Tadeusz i Zosia - kadr z filmu Pan Tadeusz (1928)autor nieznany, Public domain, via Wikimedia Commons

"Pan Tadeusz" z 1928 roku to dzieło reżysera Ryszarda Oryńskiego. W czasach premiery była to swoista superprodukcja, którą zrealizowano z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Sceny do niego kręcone były między innymi w majątku Czombrów niedaleko Nowogródka. To tam Adam Mickiewicz spędzał dzieciństwo, a tamtejszy dwór był prawdopodobnie pierwowzorem Soplicowa. "Był to film niemy, dlatego będą napisy po polsku i po litewsku - mówi Alicja Dzisiewicz z Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie.


Posłuchaj
00:53 11782252_1.mp3 W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Podczas II wojny światowej film zaginął. Fragmenty o łącznej długości ponad 40 minut odnalezione zostały w latach 50. XX wieku. Dopiero w 2006 roku we Wrocławiu odkryto kolejne zachowane elementy filmu. Dzięki temu udało się zrekonstruować około 120 minut obrazu, który pierwotnie trwał ponad trzy godziny. - Film został zdigitalizowany i robi dzisiaj wielkie wrażenie - dodaje Alicja Dzisiewicz.

W Wilnie 200 lat temu zostały po raz pierwszy wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. To one dały początek polskiemu romantyzmowi w literaturze.


IAR/dad

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.

"To ważny dzień dla PFN i Polski". W Waszyngtonie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu

09.06.2022 12:00
Muzeum Ofiar Komunizmu zlokalizowane jest w centrum stolicy USA i upamiętnia 100 milionów ofiar tego totalitarnego systemu. Powstanie muzeum było możliwe dzięki wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej.