Redakcja Polska

W Gdyni zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

03.10.2022 13:18
Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy tegorocznego festiwalu NNW.  
Audio
  • Zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyr. Festiwalu NNW w Gdyni Arkadiusz Gołębiewski podczas gali finałowej
Dyr. Festiwalu NNW w Gdyni Arkadiusz Gołębiewski podczas gali finałowejFoto: Jan Dzban/PAP

Co roku wspólnym mianownikiem prezentowanych obrazów jest droga do wolności. W programie znalazły się filmy fabularne zrobione z hollywoodzkim rozmachem, kino kameralne i dokumenty z różnych zakątków świata. Tradycyjnie festiwal to nie tylko projekcje filmowe - których pokazano setkę - ale także dyskusje, spotkania z twórcami i świadkami historii, wystawy, koncerty, spektakle.  W sumie przygotowano 200 wydarzeń. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski cieszy się, że impreza stała się wydarzeniem międzynarodowym.  

Na tegorocznym festiwalu zaprezentowano między innymi filmy z Ukrainy, Japonii, Włoch, Gruzji czy Chorwacji. Nie brakowało  też filmowych odniesień do polskiej drogi do wolności oraz zmagań z ustrojami totalitarnymi.

Za najlepszy międzynarodowy film fabularny festiwalu uznano "Mauretańczyka" w reżyserii Kevina Macdonalda. To opowieść o walce o sprawiedliwość i godność tytułowego bohatera, przetrzymywanego przez lata bez wyroku w więzieniu Guantanamo. Werdykt zapadł jednogłośnie – podkreślił zasiadający w międzynarodowym jury aktor Marek Probosz.  

Nagrodę główną w konkursie polskich filmów dokumentalnych otrzymał Eugeniusz Starky, reżyser filmu "Oblężenie Warszawy". Obraz jest zbudowany z archiwalnych materiałów filmowych amerykańskiego korespondenta w Polsce Juliena Bryana zarejestrowanych we wrześniu ’39 roku. Po pokazach kronik Bryana Amerykanie zrozumieli, że muszą zaangażować się w walkę z Niemcami – tłumaczył nagrodzony reżyser.

Najlepszym dokumentem międzynarodowym został ukraiński film „Plai” Evy Dżyszjaszwili. To opowieść o życiu toczonym w cieniu wojny na Ukrainie. Zdaniem członka jury i wicedyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego dr Pawła Ukielskiego jurorzy docenili nietypowy sposób ukazania wojny.

Laureatem konkursu reportaży radiowych został Mariusz Kamiński z Polskiego Radia Lublin. Nagrodzono jego reportaż "Obraza obrazu" o "aresztowaniu" przez Służbę Bezpieczeństwa w czerwcu 1966 roku obrazu Matki Boskiej, który był przywieziony z Częstochowy do Lublina w ramach obchodów 1000-lecia chrztu Polski. Mariusz Kamiński powiedział, że to reportaż m.in. o konsekwencjach, jakie ponieśli protestujący wobec tego wydarzenia.

Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.

Gala zamknięcia XIV Festiwalu Filmowego NNW była również okazją do wręczenia pamiątkowych nagród imprezy - m. in. Drzwi do Wolności, Sygnetów Niepodległości czy Przyjaciela Festiwalu NNW. Specjalną nagrodę - Platynowy Opornik - za całokształt twórczości, za niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej otrzymał Mirosław Chojecki, współorganizator Komitetu Obrony Robotników i współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa".

IAR/ep

Projekcje polskich filmów w historycznym centrum Pragi

22.07.2022 11:16
Na leżakach i ze słuchawkami na uszach - ponad sto osób obejrzało w czwartek w Pradze "Idę" Pawła Pawlikowskiego. Nagrodzony Oscarem film otworzył cykl letnich seansów organizowany przez festiwal filmów środkowoeuropejskich 3Kino we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.

Rusza Festiwal „Wilno w Gdańsku”. Nie zabraknie też akcentów ukraińskich

01.09.2022 13:03
Od 2 do 4 września w Gdańsku odbędzie się 19 edycja interdyscyplinarnego wydarzenia, organizowanego wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno.

47. festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy rozdane. Znamy wszystkich laureatów

18.09.2022 08:00
Złote Lwy za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Z kolei Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku 20 produkcji.