Redakcja Polska

VII Koncert Niepodległości w Gdańsku czyli muzyczna podróż przez 9 wieków polskiej historii

31.08.2022 13:10
1 września w 83. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się pomorska premiera Koncertu Niepodległości, podczas której zaprezentowana zostanie edycja „Leśni”.
Audio
  • Rozmowa z Jackiem "Wiejskim" Górskim [posłuchaj]
Jacek Wiejski Górski w studiu PRdZ
Jacek "Wiejski" Górski w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Koncert Niepodległości to projekt, którego realizację rozpoczęto 14 lat temu. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Premiera miała miejsce w 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Obecny dorobek Koncertu Niepodległości to 44 edycje w Polsce i za granicą, 190 kompozycji i aranżacji oraz ponad 20 odrębnych scenariuszy.

Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii. Występując pod nazwą Polish Independence Concert we wrześniu 2019 roku zespół zaprezentował anglojęzyczną edycję „Poland” w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Ponadto zrealizowano dwujęzyczne edycje międzynarodowe w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

Narracja koncertu ukaże historię naszego kraju widzianą przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich. Opowieść rozpocznie się w roku 1109 opisując walki „szarpane” z najeźdźcami z Czech i Niemiec, które toczyli wojowie Bolesława Krzywoustego. Dalej historia poprowadzi publiczność przez czasy Potopu Szwedzkiego, Konfederacji Dzikowskiej i Barskiej, Powstania Listopadowego, Styczniowego i Partyzantki Zaliwskiego. Ukazany zostanie partyzancki aspekt drugiej wojny światowej oraz działalność antykomunistycznego podziemia w okresie 1944-1956. Zwieńczeniem narracji będzie symboliczne uhonorowanie postaci Józefa Franczaka - ostatniego żołnierza wyklętego, poległego w 1963 roku w walce z oddziałem ZOMO-SB oraz Lecha Zondka, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką.

Koncert dedykowany będzie także pamięci lokalnych Bohaterów – Żołnierzy Niezłomnych, Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", których ukryte przez komunistów szczątki, odnaleziono w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.

Z pomysłodawcą i organizatorem Koncertu Niepodległości Jackiem „Wiejskim” Górskim, prezesem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

25.05.2022 18:33
Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

12.07.2022 10:00
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.

Ukraiński zespół Boombox zagra koncert w Warszawie

26.08.2022 15:39
Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na potrzeby armii ukraińskiej – powiedział w piątek Andrij Chływniuk, lider zespołu Boombox, który w piątek wieczorem wystąpi w Warszawie. To pierwszy od kilku miesięcy występ tej formacji.