Redakcja Polska

W Chicago trwa 34. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce PFFA

15.11.2022 14:41
Od 5 do 20 listopada widzowie mogą obejrzeć ponad 60 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Są też spotkania z twórcami, wystawy i koncerty.
Audio
  • Rozmowa z Aurelią Sobczak, autorką filmu o Januszu Nasfeterze [posłuchaj]
Aurelia Sobczak - autorka filmu o Januszu Nasfeterze
Aurelia Sobczak - autorka filmu o Januszu NasfeterzeFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Jak zapewniają organizatorzy, wśród wielu szczególnych atrakcji można wymienić pokaz polskiego kandydata do Oskara - film Jerzego Skolimowskiego EO, a także prezentację WIELKIEJ DROGI Michała Waszyńskiego, pierwszego polskiego filmu powojennego, wspaniale odrestaurowanego cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Dla festiwalowej publiczności przygotowano m.in. takie filmy, jak ORLETA. GRODNO 39 Krzysztofa Łukaszewicza, STRZĘPY Beaty Dzianowicz czy zamykającą festiwal komedię CHRZCINY Jakuba Skocznia.

Wśród licznych znakomitych filmów dokumentalnych zaprezentowany zostanie m.in. obraz Aurelii Sobczak „Janusz Nasfeter. Piękny okrutny świat” o zapomnianym dziś nieco reżyserze, twórcy filmów o tematyce dziecięcej. W czasach PRL stworzył on wybitne obrazy z równie wybitnymi kreacjami dziecięcych gwiazd takich jak Filip Łobodziński czy Henryk Gołębiewski.

- Miarą Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago jest liczba zaproszonych filmów i liczba osób, które ten festiwal ogląda – czyli 35 tysięcy widzów. To cudowne święto polskiego kina i polskiej kultury – mówi Aurelia Sobczak w rozmowie z Ewą Plisiecką.   

47. festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy rozdane. Znamy wszystkich laureatów

18.09.2022 08:00
Złote Lwy za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Z kolei Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku 20 produkcji.

Muzyka, taniec i polskie przysmaki na festiwalu polonijnym w Los Angeles

26.10.2022 09:00
Występy polonijnych zespołów ludowych, wokalistów, a także serwowanie tradycyjnych potraw przyciągnęło w Los Angeles na Polski Festiwal blisko dwa tysiące osób. Dwudniowa impreza zakończyła się w niedzielę.

Premiera polskiego filmu "Orlęta. Grodno '39" w Rydze. "Walka o to miasto stała się symbolem"

04.11.2022 18:00
W Rydze zaprezentowano polski film wojenny "Orlęta. Grodno '39". Dzisiejsze obrazy z Ukrainy pokazują, że to, co wydarzyło się wtedy w Grodnie, nie jest zamkniętą przeszłością - powiedziała przed projekcją ambasador RP na Łotwie Monika Michaliszyn.

Polska Fundacja Narodowa wsparła promocję i dystrybucję filmu o kardynale Wyszyńskim w USA

09.11.2022 13:56
Polska Fundacja Narodowa wsparła amerykańską promocję i dystrybucję w USA filmu "Prorok" o kardynale Stefanie Wyszyńskim - powiedział Temistokles Brodowski z Fundacji. Polska premiera filmu odbyła się w poniedziałek - przypomniał.