Redakcja Polska

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

17.11.2022 10:53
Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.
Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie, z udziałem Ambasador Iwony Kozłowskiej
Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie, z udziałem Ambasador Iwony KozłowskiejFoto: Ambasada RP w Szwajcarii

Fundacja im. Wallenberga po raz pierwszy honoruje w ten sposób miejsce, w którym nikogo nie ukrywano. Działalność Poselstwa RP w neutralnej Szwajcarii to jednak jedna z najbardziej niezwykłych i szeroko zakrojonych akcji ratowania Żydów przed Zagładą. Grupa polskich dyplomatów i współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich wystawiła, jak się szacuje, kilka tysięcy paszportów i poświadczeń obywatelstwa państw Ameryki Łacińskiej dla obywateli kilkunastu państw europejskich, nawet Niemiec i Austrii. Nadal nie jest znana pełna lista posiadaczy takich dokumentów ani osób dzięki nim uratowanych.


Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie, z udziałem Ambasador Iwony Kozłowskiej

Ważnym aspektem działań Poselstwa była także działalność tajnej radiostacji, za pomocą której przesyłano do Londynu i Waszyngtonu informacje o mordowaniu Żydów na obszarach okupowanych przez Niemcy i wywózkach do obozów zagłady, jak również interwencje w tej sprawie i prośby o działania mające Holokaust powstrzymać, np. bombardowanie linii kolejowych prowadzących do Auschwitz.

Jak wynika z odnalezionych w archiwach dokumentów, działalność Poselstwa RP w Bernie cieszyła się pełnym poparciem rządu londyńskiego, który prowadził aktywne działania dyplomatyczne na rzecz uznania wydawanych przez Poselstwo RP dokumentów ratujących życie przez państwa, których obywatelstwo rzekomo poświadczały.

- Spuścizna Grupy Ładosia to dla nas Polaków źródło wielkiej dumy i inspiracji, ale jednocześnie zobowiązanie, które traktujemy niezwykle poważnie – mówi Ambasador RP w Szwajcarii Iwona Kozłowska. Jak podkreśla, etos dyplomatów, którzy tak znakomicie zdali egzamin z człowieczeństwa w czasach najcięższej próby, ma szczególne znaczenie dzisiaj, gdy Europa ponownie stanęła w obliczu zagrożenia i konfliktu zbrojnego.

Tytuł „Domu Życia” został Rezydencji Ambasador RP w Bernie nadany w obecności kilkunastu Ocalałych z Zagłady, przedstawicieli organizacji żydowskich, badaczy dorobku Grupy Ładosia i osób zasłużonych dla dokumentowania tej historii, w tym przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, jak również ambasadorów państw, których obywatele otrzymywali wydawane przez polską placówkę paszporty ratujące życie.    


Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie, z udziałem Ambasador Iwony Kozłowskiej Uroczystość w Rezydencji Ambasador RP w Bernie, z udziałem Ambasador Iwony Kozłowskiej

Grupa polskich dyplomatów i współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich wystawiła, jak się szacuje, kilka tysięcy paszportów i poświadczeń obywatelstwa państw Ameryki Łacińskiej obywatelom kilkunastu państw europejskich, w tym Niemiec i Austrii. Nadal nie jest znana pełna lista posiadaczy takich dokumentów ani osób dzięki nim uratowanych.


Źródło: Ambasada RP w Szwajcarii/ho

Ruszyła akcja "Polak z sercem". Wielkie wsparcie dla rodaków na Kresach

14.11.2022 17:50
Trwa piąta edycja akcji "Polak z sercem" – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada jest prowadzona zbiórka pieniędzy i darów.

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

15.11.2022 15:00
Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

17.11.2022 13:32
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.