Redakcja Polska

Grupa Ładosia uhonorowana. Rezydencja Ambasador RP w Bernie z tytułem "Dom Życia"

17.11.2022 13:32
Dawna siedziba poselstwa Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie, służąca obecnie za oficjalną rezydencję ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej, otrzyma dziś oficjalnie tytuł "Domu Życia". To wyróżnienie, przyznawane przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga miejscom, w których ukrywano i chroniono Żydów w czasie II wojny światowej.
Uroczystość nadania tytułu Domu Życia
Uroczystość nadania tytułu "Domu Życia"Źródło: Twitter/Instytut Pileckiego @InstPileckiego

Rezydencja w stolicy Szwajcarii otrzymała to miano w uznaniu dla działalności Grupy Ładosia. Fundacja im. Raoula Wallenberga po raz pierwszy honoruje w ten sposób miejsce, w którym nikogo nie ukrywano.

Jednakże działalność poselstwa RP w neutralnej Szwajcarii to jedna z najbardziej niezwykłych i szeroko zakrojonych akcji ratowania Żydów przed Zagładą.

Wciąż nie wiadomo ilu uratowano

Grupa polskich dyplomatów i współpracujących z nimi działaczy organizacji żydowskich wystawiła, jak się szacuje, kilka tysięcy paszportów i poświadczeń obywatelstwa państw Ameryki Łacińskiej obywatelom kilkunastu państw europejskich, w tym Niemiec i Austrii. Nadal nie jest znana pełna lista posiadaczy takich dokumentów ani osób dzięki nim uratowanych.

Posłuchaj
40:23 Słuchowisko Grupa Ładosia.mp3 Słuchowisko "Grupa Ładosia" (Słuchowisko w Jedynce)

Ważnym aspektem działań placówki była także działalność tajnej rozgłośni, dzięki której przekazywano do Londynu i Waszyngtonu informacje o mordowaniu Żydów na obszarach okupowanych przez Niemcy i wywózkach do obozów zagłady, jak również interwencje w tej sprawie i prośby o działania mające Holokaust powstrzymać, np. bombardowanie linii kolejowych prowadzących do Auschwitz.

 IAR/PR24/dad

"Marsz, marsz Batory". Promocja książki o legendarnym transatlantyku w Stanach Zjednoczonych

12.11.2022 10:57
M/S Batory 33 lata pływał pod polską banderą, odbył 222 regularne rejsy oceaniczne, przewożąc w nich ponad 270 tysięcy pasażerów. Dla wielu z tych osób to była podróż w jedną stronę, na emigrację. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej promocja odbyła się w Stanach Zjednoczonych.

Obchody Święta Niepodległości. Dni Otwarte Instytutu Polskiego w Wiedniu

15.11.2022 15:00
Święto Niepodległości w tym roku w Wiedniu obchodzono w szczególny sposób. W ramach trzydniowego festiwalu Otwartych Drzwi pod hasłem "Spotkajmy się pod jabłonią" od 9 do 11 listopada w Instytucie Polskim zorganizowano cykl wydarzeń prezentujących Polskę od strony tradycji kulinarnych, znanej na całym świecie sztuki komiksu oraz muzyki, nawiązującej do wielonarodowej tradycji naszego kraju. Silnie wybrzmiała solidarność z Ukrainą.

Cenna inicjatywa. Rezydencja Ambasador RP w Bernie „Domem Życia”

17.11.2022 10:53
Dawna siedziba Poselstwa RP w Bernie, służąca obecnie za oficjalną Rezydencję Ambasador RP w Konfederacji Szwajcarskiej otrzymała dziś oficjalnie tytuł „Domu Życia” (House of Life) przyznawany przez Międzynarodową Fundację im. Raoula Wallenberga. To wyróżnienie dla miejsc, w których ukrywano i chroniono Żydów podczas II wojny światowej. Berneńskiej Rezydencji tytuł ten nadano w uznaniu działalności Grupy Ładosia.