Redakcja Polska

"Start w Gamedev". Program edukacyjny dla zainteresowanych pracą w branży gier

23.11.2022 08:45
Pilotażowy program to konferencje i seria warsztatów w trzech różnych miastach, zwieńczony kulminacyjnym wydarzeniem w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych.
Audio
  • Minister Szymon Giżyński o programie "Start w Gamedev"
Program Start w Gamedev
Program "Start w Gamedev"Materiały organizatorów

Udział w szkoleniach “Start w Gamedev” może wziąć każda osoba, która jest zainteresowana zobaczeniem jak funkcjonuje branża gier w Polsce oraz jak wykorzystywać mechaniki gier w biznesie. Nie trzeba mieć żadnego wykształcenia kierunkowego, nie wymagane jest również doświadczenie – program ma za zadanie stworzyć możliwość sprawdzenia czy praca przy tworzeniu gier, może być dla zainteresowanych ścieżką rozwoju zawodowego. 

W trakcie inauguracyjnego spotkania w Częstochowie zebrani studenci mogli poznać kulisy pracy twórcy gier wideo i zapisać się na warsztaty, które przez cztery weekendy odbywają się w Częstochowie, Lublinie oraz Kłobucku. Ich celem jest wyposażenie uczestników w podstawowe umiejętności umożliwiające start w branży gier.

Spotkanie inauguracyjne w częstochowskiej auli uniwersyteckiej cieszyło się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród studentów. 

- Polska branża gier zyska szacunek i rangę jednego z globalnych liderów tylko wtedy, gdy światowy poziom techniczny i organizacyjny połączy z duchową i artystyczną tożsamością polskiej historii i kultury - mówił po spotkaniu Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozmawiał z nim Przemysław Pawełek.

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

18.11.2022 15:00
17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  

Aleksandra Sadokierska i Mariusz Kamiński laureatami Melchiorów - nagród dla najlepszych reportażystów radiowych

18.11.2022 15:30
Melchiory 2022 wręczono podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Wydarzeniu patronuje Rada Mediów Narodowych. Jej przewodniczący Maciej Świrski podkreślił, że tematy poruszane przez tegorocznych najlepszych reportażystów radiowych dotyczą zarówno historii, jak i współczesności. Dodał, że wszyscy nagrodzeni dotknęli w swoich materiałach bardzo ważnych kwestii.

W Warszawie trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie

21.11.2022 13:33
Od piątku Warszawa jest stolicą muzyki wielu kultur. W sumie przez 9 dni festiwalu zaprezentuje się tu blisko 600 artystów z dwunastu krajów, w tym 5 orkiestr symfonicznych, 7 zespołów i chór.

"Zwycięstwo" - ukraińska antologia komiksowa o wojnie z Rosją już w księgarniach

22.11.2022 09:00
"Пeрemoгa" to zbiorowe dzieło wielu ukraińskich twórców, którzy w krótkich historiach komiksowych ukazują różne oblicza trwającej obecnie krwawej agresji Rosji na Ukrainę. Komiksy poruszają głębią przekazu i pokazują, kto w tej wojnie jest agresorem, a kto walczy o słuszną sprawę.