Redakcja Polska

Zaproszenie do Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie. Spotkanie z Andrzejem Włodarczykiem

28.12.2022 11:54
Bardzo lubię wszystkie instrumenty z kolekcji, którą udało mi się stworzyć, ale jak ojciec, mający kilkoro dzieci nie wskaże najzdolniejszego, tak ja nie powiem, który fortepian jest dla mnie najcenniejszy. Instrumenty z kolekcji są wypożyczane do nagrań i koncertowania, gdyby ich wartość mierzyć częstotliwością wypożyczeń, to Broadwood i Playel najczęściej jeżdżą, bardzo rzadko natomiast instrument Streichera czy Meyboom - opowiadał Polskiemu Radiu dla Zagranicy Andrzej Włodarczyk, twórca i właściciel Pracowni Pianin i Fortepianów w podwarszawskim Słupnie.
Audio
  • Z Andrzejem Włodarczykiem, twórcą i właścicielem Pracowni Pianin i Fortepianów w podwarszawskim Słupnie, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Andrzej Włodarczyk, twórca i właściciel Pracowni Pianin i Fortepianów w podwarszawskim Słupnie
Andrzej Włodarczyk, twórca i właściciel Pracowni Pianin i Fortepianów w podwarszawskim SłupnieFoto: Maria Wieczorkiewicz

Pracownia istnieje od 1993 roku i prowadzi skup, sprzedaż, naprawy, strojenie i wypożyczanie pianin i fortepianów, ale jej specjalnością jest odtwarzanie instrumentów historycznych. Do najstarszych, które zrekonstruowano w Pracowni Andrzeja Włodarczyka należą :Pleyel z 1860 roku i pochodzący z Paryża z roku 1855  Henri Herz. Do Słupna na renowację  trafiają instrumenty będące zarówno własnością osób prywatnych, jak i instytucji kultury, na przykład z Ostromeckiej Kolekcji Zabytkowych Fortepianów - fortepian skrzydłowy warszawskiej firmy Krall&Seidler, który należał do kompozytora Zygmunta Noskowskiego, fotepiany z Muzeum Zofii Nałkowskiej, Henryka Sienkiewicza, czy fortepian firmy "Kerntopf i Syn"Stanisława Przybyszewskiego z Muzeum im. J.Kasprowicza w Inowrocławiu.

Bardzo często jednak w pracowni Andrzeja Włodarczyka są instrumenty, których historię trudno jest ustalić. Tak jest w przypadku fortepianu koncertowego firmy Kerntopf , znalezionego w szpitalu w Otwocku, wcześniej znajdował się w otwockim kinoteatrze. Andrzej Włodarczyk mówił: niestety nie wiemy, gdzie był jeszcze wcześniej. Tych instrumentów wyprodukowanych było zaledwie kilka - czy można zakładać, że koncertował właśnie na nim Ignacy Paderewski, który w tamtym czasie występował w Domu Zdrojowym w Nałęczowie? Ciekawi jesteśmy historii tego instrumentu, może ktoś ma jakieś zdjęcia, które pomogłyby nam ustalić jego przeszłość…

Dla Andrzeja Włodarczyka, twórcy Pracowni Pianin i Fortepianów w Słupnie, ważna jest znajomość historii instrumentu, któremu przywraca dawną świetność, wczucie się w minione czasy i usłyszenie ich dźwięków jest inspirujące i pomaga w pracy nad rekonstrukcją.

Do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Włodarczykiem, o pracy i pasji, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Polacy w Szkocji tęsknią za rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia

26.12.2022 15:12
Ksiądz Piotr Krakowiak w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy opowiada o tradycjach i nastrojach jakie panują w polonijnych domach w Szkocji.

Polska pomoc na Bliskim Wschodzie. Caritas Polska wspólnie z MSZ realizuje projekty warte 4 mln złotych

27.12.2022 14:02
Doposażenie ośrodków dla osób z niepełnosprawnością i pomoc socjalna to najważniejsze działania zrealizowane w 2022 r. przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie w ramach programu Polska Pomoc. Łączna wartość wszystkich projektów wyniosła ponad 4 mln zł – poinformowało biuro prasowe Caritasu.

Polski śpiewak Adam Palka w tytułowej roli w "Borysie Godunowie" w La Scali

28.12.2022 09:00
Teatro alla Scala w Mediolanie ogłosił, że 29 grudnia podczas finałowego spektaklu "Borys Godunow" Modesta Musorgskiego wystąpi polski śpiewak Adam Palka (bas). W tytułowej roli zastąpi on Ildara Abdrazakova. Wcześniej artysta występował w Niemczech, Francji, Szwajcarii, na Węgrzech i w Rosji.