Redakcja Polska

Premiery teatralne, wystawy, koncerty. W Warszawie trwa 14. Festiwal Nowe Epifanie

02.03.2023 12:35
Wydarzenie, organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II,  tradycyjnie odbywa się między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową. Hasło tegorocznego festiwalu to "Otchłań przyzywa otchłań”.
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem Festiwalu Nowe Epifanie Pawłem Dobrowolskim [posłuchaj]
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaMat. pras.

W programie festiwalu premiery teatralne, pokazy gościnne, wystawa, potańcówka, koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria.

„Otchłań przyzywa otchłań — więc nawałnicą wściekłą, na moje serce spadło udręczeń całe piekło” – to słowa Psalmu XLI w tłumaczeniu Witolda Gomulickiego. 14. edycję Festiwalu Nowe Epifanie organizator – Centrum Myśli Jana Pawła II - chce poświęcić właśnie pojęciu otchłani.

Chrześcijańska opowieść o otchłani przez wieki dobitnie konfrontowała nas ze śmiercią, z utratą, opuszczeniem, głęboką niepewnością i lękiem egzystencjalnym. Jednak, wraz z rozpadem chrześcijańskiej narracji, wiele z tych doświadczeń straciliśmy z pola widzenia, oddaliliśmy je od siebie w sposób głęboko nieuświadomiony. - Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć – mówi dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski.

Tegoroczny program festiwalowy zagości na deskach Nowego Teatru, Teatru Powszechnego, TR Warszawa, Komuny Warszawa, w Galerii Prześwit, Muzeum Narodowym w Warszawie, Państwowym Muzeum Etnograficznym oraz w Kościele Ewangelicko-Reformowanym.

Program teatralny Nowych Epifanii otworzyła premiera "Gości Wieczerzy Pańskiej" w reżyserii Tomasza Fryzła. Ten, bazujący na filmie Ingmara Bergmana spektakl, opowiada o otchłani człowieka zawieszonego między dawną nadzieją, a aktualnie doświadczanym jej brakiem. W programie muzycznym zaplanowano występy, między innymi, Adama Struga, który wykona "Pieśni z otchłani"; Marii Erdman i Zbigniewa Pilcha, którzy zaprezentują program "Testament" i zespołu Vox Imaginaria, który specjalnie na zamówienie Festiwalu przygotował koncert muzyki schyłku średniowiecza "Deduto sey. Świat jako otchłań".

Z dyrektorem 14. edycji Festiwalu Nowe epifanie Pawłem Dobrowolskim rozmawia Ewa Plisiecka.  

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”

08.08.2022 11:00
W Warszawie, na dziedzińcu przy ulicy Foksal 11 pokazywane są filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Indii – krajów, z których przybysze stanowią coraz liczniejszą grupę mieszkańców stolicy.

W Parlamencie Europejskim wystawa poświęcona stratom Polski w czasie II wojny światowej

28.02.2023 17:56
"Polska jedna z ofiar II wojny światowej w Europie" - to tytuł wystawy, która stanęła w Parlamencie Europejskim. Ekspozycję planszową poświęconą stratom Polski przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a została ona zorganizowana z inicjatywy europosła Ryszarda Legutki.

Debata o przyszłości Ukrainy w polskim konsulacie w Nowym Jorku

01.03.2023 09:35
Scenariusze dla Ukrainy w celu jej zwycięstwa i odbudowy - to tytuł wtorkowej debaty z udziałem polskich, ukraińskich i amerykańskich panelistów na temat przyszłości kraju, napadniętego przez Rosję. Miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Andrzej Duda: oni zginęli za wolną Polskę

01.03.2023 18:12
Oni zginęli za wolną Polskę, taką, która nie tylko przyjmuje bezpieczeństwo, ale stała się na tyle silna, że może dziś dać to bezpieczeństwo innym - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami powiatu sierpeckiego w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.