Redakcja Polska

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie organizatorem międzynarodowej konferencji w Paryżu, promującej polską kulturę

13.03.2023 16:35
Bohaterowie polsko-francuskiego wydarzenia „Krąg romantyczny" to nie tylko Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, ale też cały świat romantycznego Paryża.
Audio
  • Zapowiedź konferencji „Krąg romantyczny – bohaterowie francuskiego i polskiego romantyzmu” w Paryżu - rozmowa z Urszulą Król z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach
Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskich Łazienkach Fotokon/Shutterstock

Dzięki środkom z programu ministerialnego „Kultura inspirująca” polsko- francuska konferencja w tym roku odbędzie się w Paryżu, zaś druga jej część w roku 2024 w Warszawie.

– Ta konferencja to nasze wielkie marzenie. Choć odbędzie się dopiero w grudniu, już teraz wysyłamy zaproszenia do muzeów, podobnych do nas, czyli niedużych, za to zajmujących się romantyzmem – mówi Urszula Król z Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. – Będziemy rozmawiać nie tylko o Chopinie, Mickiewiczu czy Słowackim, ale też o takich postaciach jak Honoré de Balzac, Victor Hugo czy George Sand, a owocem obu części konferencji będzie książka wydana po francusku, podsumowująca to niezwykłe spotkanie – dodaje Urszula Król.

Dzięki takim wydarzeniom jak organizowana konferencja imię Fryderyka Chopina ma szansę być jeszcze bardziej znane w świecie, a także być bardziej związane z Polską. – To ważne, żeby widzieć pewne rzeczy nie tylko ze swojej perspektywy, ale z perspektywy badaczy z innych krajów -  jest to ciekawe i bardzo nam wszystkim potrzebne – dodaje koordynatorka wydarzenia.

Konferencja „Krąg romantyczny – bohaterowie francuskiego i polskiego romantyzmu” to pokłosie Roku Romantyzmu Polskiego, który obchodziliśmy w 2022 r. - Romantyzm jest epoką tak niesłychanie ważną dla polskiej kultury, że bez niej nie można zrozumieć tak naprawdę Polski współczesnej – mówi Urszula Król w rozmowie z Ewą Plisiecką.

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.

W Wilnie odsłonięto kopię przedwojennej makiety pomnika Adama Mickiewicza

09.09.2022 15:09
W Wilnie odbyło się uroczyste odsłonięcie rzeźby Adama Mickiewicza. Jest to kopia pomnika zaprojektowanego sto lat temu przez rzeźbiarza Zbigniewa Pronaszkę.

Polska Fundacja Narodowa partnerem filmu "Chopin. Nie boję się ciemności"

11.10.2022 16:45
Polska Fundacja Narodowa jest partnerem i wsparła zagraniczną promocję filmu "Chopin. Nie boję się ciemności", który w poniedziałek wieczorem miał w Warszawie swoją premierę - poinformował Temistokles Brodowski z Fundacji.

Dobiega końca Rok Romantyzmu Polskiego

28.12.2022 14:30
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego na pamiątkę 200-lecia wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce.  

Instytut Adama Mickiewicza podsumowuje Rok Romantyzmu Polskiego

18.01.2023 09:55
Wydarzenia związane z polskim romantyzmem odbyły się w 2022 roku zarówno w Europie, m.in. we Włoszech, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Litwie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

"Avvenire": w fortepianie patrioty Fryderyka Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność

30.01.2023 11:15
"W fortepianie patrioty Chopina wciąż mocno rozbrzmiewa wolność" - pod takim tytułem włoski katolicki dziennik "Avvenire" opublikował tekst dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artura Szklenera. Przypomniał on wydarzenie z września 1863 roku, gdy podczas powstania styczniowego Rosjanie zdemolowali pałac Zamoyskich w Warszawie, wyrzucając przez okno budynku znajdujący się tam fortepian, na którym grał niegdyś Fryderyk Chopin.