X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.
Audio
  • Wystawa "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” w warszawskiej Kordegardzie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych
Wystawa "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”Foto: Foto: Danuta Matloch/MKiDN

W warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury – otwarto wystawę prezentującą 36 obrazów olejnych, akwareli, rysunków, szkiców i grafik, które Józef Czapski stworzył w latach 1922-1989. Ponad dwadzieścia z nich pokazanych jest publicznie po raz pierwszy.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił podczas wernisażu, że to prezentacja dzieł nie tylko wybitnego twórcy, ale zarazem świadka historii XX wieku. Józef Czapski był współtwórcą – wraz z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami – słynnego Instytutu Literackiego.

Józef Czapski współtworzył w Rzymie pierwszy numer emigracyjnej „Kultury”, której następne zeszyty zaczęły wychodzić już w Paryżu i podparyskim miasteczku Maisons-Laffitte. Tam też założono Instytut Literacki, w którym malarz, rysownik, pisarz, eseista i krytyk wydawał swoje książki, pisząc jednocześnie do „Kultury” niemal do swej śmierci. Czapski zasłynął także jako pisarz dokumentujący zbrodnie systemu sowieckiego. Był jednym z 450 polskich oficerów, którym udało się uniknąć mordu dokonanego przez NKWD w kwietniu 1940 r. Swoje wspomnienia zawarł w książkach „Wspomnienia starobielskie” i „Na nieludzkiej ziemi”.

Czapski pragnął po wojnie pokazać swoje prace malarskie w Warszawie, gdzie przed wojną miał pracownię. Nie udało mu się jednak wrócić do ukochanej Polski, by osobiście zaprezentować swoje dokonania artystyczne - do końca PRL jego twórczość była objęta cenzurą. Wystawa to czwarte spotkanie z dziełami artysty w Kordegardzie -  mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.  

Wystawę "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” można oglądać w Kordegardzie do 5 czerwca.


IAR/ep

 

Polak w finale konkursu "Litewska fotografia prasowa"

27.04.2022 11:04
Polak ze Stargardu, Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Fotografik od wielu lat mieszka w Wilnie. Zajmuje się zarówno zdjęciami prasowymi, jak też swoimi własnymi projektami. Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy.

"Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

28.04.2022 13:51
Marsz odbędzie się 18 maja, w 78. rocznicę bitwy. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku.  

Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

28.04.2022 20:38
Fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii wzajemnych relacji składają się na otwartą w czwartek w Warszawie wystawę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Ponadto Poczta Polska przygotowała okolicznością kartę.