Redakcja Polska

Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.
Audio
  • Wystawa "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” w warszawskiej Kordegardzie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych
Wystawa "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”Foto: Danuta Matloch/MKiDN

W warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury – otwarto wystawę prezentującą 36 obrazów olejnych, akwareli, rysunków, szkiców i grafik, które Józef Czapski stworzył w latach 1922-1989. Ponad dwadzieścia z nich pokazanych jest publicznie po raz pierwszy.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił podczas wernisażu, że to prezentacja dzieł nie tylko wybitnego twórcy, ale zarazem świadka historii XX wieku. Józef Czapski był współtwórcą – wraz z Jerzym Giedroyciem, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim oraz Zofią i Zygmuntem Hertzami – słynnego Instytutu Literackiego.

Józef Czapski współtworzył w Rzymie pierwszy numer emigracyjnej „Kultury”, której następne zeszyty zaczęły wychodzić już w Paryżu i podparyskim miasteczku Maisons-Laffitte. Tam też założono Instytut Literacki, w którym malarz, rysownik, pisarz, eseista i krytyk wydawał swoje książki, pisząc jednocześnie do „Kultury” niemal do swej śmierci. Czapski zasłynął także jako pisarz dokumentujący zbrodnie systemu sowieckiego. Był jednym z 450 polskich oficerów, którym udało się uniknąć mordu dokonanego przez NKWD w kwietniu 1940 r. Swoje wspomnienia zawarł w książkach „Wspomnienia starobielskie” i „Na nieludzkiej ziemi”.

Czapski pragnął po wojnie pokazać swoje prace malarskie w Warszawie, gdzie przed wojną miał pracownię. Nie udało mu się jednak wrócić do ukochanej Polski, by osobiście zaprezentować swoje dokonania artystyczne - do końca PRL jego twórczość była objęta cenzurą. Wystawa to czwarte spotkanie z dziełami artysty w Kordegardzie -  mówi dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.  

Wystawę "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” można oglądać w Kordegardzie do 5 czerwca.


IAR/ep

 

Polak w finale konkursu "Litewska fotografia prasowa"

27.04.2022 11:04
Polak ze Stargardu, Bartosz Frątczak, znalazł się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa". Fotografik od wielu lat mieszka w Wilnie. Zajmuje się zarówno zdjęciami prasowymi, jak też swoimi własnymi projektami. Został nominowany w kategoriach życie codzienne i projekt długoterminowy.

"Nie idź na skróty” – to hasło pierwszego marszu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

28.04.2022 13:51
Marsz odbędzie się 18 maja, w 78. rocznicę bitwy. Inicjatywa marszu to współczesne opowiedzenie, w formie trekkingu, dramatycznej historii bitwy stoczonej z Niemcami w 1944 roku.  

Wystawa i kartka pocztowa w 30. rocznicę nawiązania polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

28.04.2022 20:38
Fotografie i dokumenty przypominające najważniejsze wydarzenia w historii wzajemnych relacji składają się na otwartą w czwartek w Warszawie wystawę z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Ponadto Poczta Polska przygotowała okolicznością kartę.