Redakcja Polska

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

19.07.2023 14:32
Najnowsza ekspozycja prezentuje dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej, a jej tematem jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.
Audio
  • Wystawa "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” na Zamku Królewskim w Warszawie - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa  Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu na Zamku Królewskim w Warszawie
Wystawa "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” na Zamku Królewskim w Warszawie Foto: materiały prasowe

Na wystawie można podziwiać ponad 160 dzieł sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczonych z najbardziej prestiżowych muzeów Florencji, Rzymu, Paryżu, Londynu, czy Waszyngtonu. - Zgromadzone eksponaty - rzeźby, rysunki, grafiki, unikatowe rękopisy oraz inkunabuły - pozwalają poczuć atmosferę włoskiego quattrocenta – wyjaśnia dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski.

Quattrocento odnosi się do XV wieku we włoskiej kulturze. Na lata te przypadł początek renesansu we Włoszech. To okres, który w światowej sztuce przyniósł wyzwolenie twórczej energii o niespotykanej wcześniej skali. Na ekspozycję trafiły dzieła takich mistrzów jak m.in.: Antico, Filarete, Bramante, Perugino, Bellini, czy Botticelli. Po raz pierwszy w historii polskich muzeów na wystawie znalazły się także freski antyczne.

- Wystawa o sztuce włoskiego quattrocento jest dla nas niezwykle cenna i bliska, bo mówi o naszych wspólnych – antycznych i renesansowych - korzeniach - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Jak dodał, wystawa nie opowiada jedynie o odkrywaniu i kultywowaniu rzymskich wartości estetycznych. - Od samego początku, a zwłaszcza od momentu przyjęcia chrześcijaństwa, w parze z nimi szły wartości etyczne. Rzymskie ideały męstwa, honoru, sprawiedliwości i poczucie obowiązku wobec wspólnoty są ponadczasowe. Szczególnie aktualne w dzisiejszych czasach, chociażby w kontekście wydarzeń za naszą wschodnią granicą - mówił szef resortu kultury.

Ekspozycja zbiega się w czasie z przypadającą w tym roku 500. rocznicą śmierci Pietra Perugina, wybitnego wczesnorenesansowego malarza i rysownika, ucznia Piera della Franceski i nauczyciela Rafaela Santiego. Na wystawie można podziwiać dzieła artysty: "Męczeństwo św. Sebastiana, czy "Czterej nadzy mężczyźni".

Wystawę "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu” na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać do 15 października.

IAR/ep

Nowa wystawa "Creme de la creme. Wybrane nabytki 2021-2022" w Zamku Królewskim w Warszawie

21.03.2023 12:39
Wystawa to ponad 120 dzieł sztuki oraz zabytków rzemiosła, wśród nich obrazy Bernarda Bellotta zwanego Canalettem oraz Marcella Bacciarellego.

Wystawa "Kopernik i jego świat" w Zamku Królewskim w Warszawie

02.05.2023 10:05
To blisko 170 eksponatów wypożyczonych z 21 polskich oraz zagranicznych ośrodków muzealnych i naukowych. Ekspozycję przygotowano z okazji jubileuszu 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Pokaz sreber z przedwojennego Funduszu Obrony Narodowej w polskich muzeach

07.06.2023 17:00
Srebra prezentowane są w 16 muzeach i instytucjach polityki pamięci w całym kraju od 6 czerwca; projekt zainaugurowano na Zamku Królewskim w Warszawie.

Polska strata wojenna - obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - przekazana do zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich

12.07.2023 13:33
Dzieło odnaleziono na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. Dzięki porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać.