X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzyka Żydów polskich zabrzmiała podczas wyjątkowych koncertów w Pradze

11.05.2022 10:26
Na przełomie kwietnia i maja odbyły się w Pradze dwa koncerty muzyki Żydów polskich, będące wynikiem współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Operą Teatru Narodowego w Pradze.
Koncert w Teatrze Narodowym w Pradze
Koncert w Teatrze Narodowym w PradzeFoto: Instytut Polski w Pradze

Oba koncerty z polskim udziałem były częścią cyklu „Musica non grata“, który poświęcony jest twórczości kompozytorów prześladowanych przez reżimy totalitarne, przede wszystkim autorów pochodzenia żydowskiego (cały projekt organizuje Teatr Narodowy ze wsparciem finansowym Ambasady RFN w Pradze, partnerem honorowym są instytucje żydowskie w Republice Czeskiej).

„Oba koncerty łączy fenomen przedwojennej Warszawy z jej niezwykle bogatym i różnorodnym życiem kulturalnym prowadzonym zarówno po polsku jak i w jidysz“ mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj.

Pierwszy koncert miał miejsce 23 kwietnia w głównym, historycznym gmachu Teatru Narodowego. Orkiestra Teatru Narodowego wykonała w czeskiej premierze symfonię „Kadisz“ Mieczysława Weinberga. Terminy koncertów zostały wybrane ze względu na rocznicę powstania w getcie warszawskim – kompozycja Weinberga dedykowana jest bowiem ofiarom i bohaterom getta. Koncert cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności, odwiedził go m. in. minister kultury Republiki Czeskiej Martin Baxa.


Zdjęcie ilustracyjneKoncert w Teatrze Narodowym w Pradze

Drugi z koncertów odbył się 5 maja w Synagodze Jerozolimskiej w Pradze. Na koncercie pt. „Tango z Warsze“ wystąpiła polsko-izraelska śpiewaczka Olga Mieleszczuk z zespołem Tanto Attack, którzy zaprezentowali słynne tanga okresu międzywojennego.

Na koncercie zabrzmiały pieśni w jidysz, w języku polskim, jedna z pieśni kompozytora Jerzego Petersburskiego nawet w wersji czeskiej. Koncert zawierał słowo przewodnie, w ramach którego został przedstawiony klimat międzywojennej Polski i organiczne przenikanie twórczości autorów żydowskich do kultury popularnej całej Polski.


Koncert w synagodze - Serghei Gherciu Koncert w synagodze - Serghei Gherciu

„Cieszymy się, że udało nam się przypomnieć o bogactwie kultury Żydów Polskich w najbardziej prestiżowej świątyni kultury w Czechach, czyli Teatrze Narodowym. A także w duchowym centrum gminy żydowskiej w Pradze, Synagodze Jerozolimskiej“ - podkreśla Maciej Ruczaj, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.


Źródło: Instytut Polski w Pradze/ho

 

„Dzień zwycięstwa”. Prace ukraińskiego artysty na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

10.05.2022 09:59
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zainaugurowano pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia.

"Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film o tragicznej historii naszych rodaków w Odessie

10.05.2022 15:10
Wśród tegorocznych laureatów Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych, byli Sonia Pajgert i Wiktor Pajgert, autorzy filmu "Polacy Odessy - zniszczona pamięć". Film powstał przy Narodowo-Kulturalnym Stowarzyszeniu Polaków w Odessie "Polska Nuta".

Nowa baza organizacji i instytucji polskich i polonijnych za granicą

10.05.2022 16:01
Główny Urząd Statystyczny przygotował nową wersję bazy, powstałej w oparciu o badanie "Polacy i Polonia na świecie”. Liczy ona prawie 9 tysięcy podmiotów w 115 krajach.