Redakcja Polska

Polskie straty wojenne - grafika "Dama z wachlarzem" i litografia "Królewska Huta" - odzyskane

20.09.2023 15:28
Odzyskaliśmy straty wojenne: grafikę "Dama z wachlarzem" oraz litografię "Królewska Huta" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości przekazania do macierzystych zbiorów odzyskanych strat wojennych, która odbyła się w siedzibie resortu kultury.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiŹródło: Twitter/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego @kultura_gov_pl

Minister Piotr Gliński poinformował, że dwa prezentowane dziś dzieła zostały odnalezione w Niemczech i Austrii. Minister kultury zwrócił uwagę, że właśnie w tych krajach, w szczególności w Niemczech, do dziś w zbiorach publicznych i prywatnych znajduje się wiele zabytków ruchomych pochodzących z rabunku w czasie II wojny światowej.

- Prezentujemy dziś i przekazujemy do naszych zbiorów dwa obiekty, które dotychczas uznawane były za zaginione, a odzyskane zostały dzięki staraniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - powiedział szef resortu kultury. Jak poinformował, są to: grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji wilanowskiej oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Oba te dzieła znajdowały się na liście polskich strat wojennych. Państwo polskie do dziś poszukuje ogromnej liczby dzieł sztuki, obiektów muzealnych zaginionych zarówno w czasie wojny, jak i w II połowie XX wieku - dodał szef MKiDN.

Minister Gliński apeluje do Niemców o zwrot zrabowanych dzieł sztuki

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaapelował do społeczeństwa niemieckiego i wszystkich instytucji niemieckich o zwrot dzieł sztuki zrabowanych z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej.

Posłuchaj
00:31 12561818_1.mp3 Minister Piotr Gliński apeluje do społeczeństwa niemieckiego i wszystkich instytucji niemieckich o zwrot dzieł sztuki zrabowanych z polskich zbiorów w czasie II wojny światowej (IAR)

Zwrócił się też z apelem do niemieckich polityków o większe działania w tej kwestii. Przypomniał, ze rząd Niemiec w ostatnich latach deklarował dodatkowe środki na badania proweniencyjne w niemieckich muzeach, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł sztuki zrabowanych przez niemieckich żołnierzy, zapowiadał też zmiany w prawie, które miały ułatwić restytucję strat wojennych do macierzystych zbiorów i nic z tego nie zrealizował.

Minister Piotr Gliński przypomniał też, że wielokrotnie występował do minister kultury w rządzie Niemiec o wystosowanie wspólnego apelu o zwrot zagrabionych dóbr kultury. Polskie straty wojenne - grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach - zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotychczasowi posiadacze dzieł podjęli decyzję o ich bezwarunkowym zwrocie do macierzystych zbiorów.


IAR/dad

Kajko i Kokosz, kultowi bohaterowie komiksów, wciąż bawią czytelników

20.09.2023 10:00
Do polskich księgarń trafił niedawno szósty, ostatni już tom Złotej Kolekcji Kajka i Kokosza - cyklu przedstawiającego komplet publikacji o Kajku i Kokoszu w ich pierwotnej, prasowej formie, wzbogacony o liczne dodatki.

"Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?". Debata w Londynie

20.09.2023 11:26
21 września w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego organizuje debatę środowisk polonijnych pod tytułem "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?".

Watykan: kardynał Krajewski z kolejną misją dobroczynną na Ukrainie

20.09.2023 14:39
Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przebywa z kolejną misją dobroczynną na Ukrainie, w trakcie której weźmie udział w inauguracji domu pomocy dla kobiet i dzieci we Lwowie. O następnej podróży bliskiego współpracownika papieża Franciszka poinformował w środę Urząd Dobroczynności Apostolskiej.