Redakcja Polska

W Warszawie otwarto wystawę poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny

13.10.2023 15:23
W Warszawie otwarta została wystawa poświęcona polskim dyplomatom ratującym Żydów w czasie II wojny. Ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", inaugurującą nową przestrzeń wystawienniczą w "Domu Bez Kantów", zorganizował Instytut Pileckiego.
Według badaczy działań polskich dyplomatów, w czasie II wojny światowej wystawili oni około osiem tysięcy fałszywych paszportów, dzięki którym uratowało się około trzech tysięcy Żydów skazanych na Zagładę w okupowanej przez Niemców Europie.
Według badaczy działań polskich dyplomatów, w czasie II wojny światowej wystawili oni około osiem tysięcy fałszywych paszportów, dzięki którym uratowało się około trzech tysięcy Żydów skazanych na Zagładę w okupowanej przez Niemców Europie.Twitter/Sejm RP🇵🇱 @KancelariaSejmu

Dyrektor Instytutu Magdalena Gawin wyjaśniła, że wystawa poświęcona jest szwajcarskiej "grupie Aleksandra Ładosia" i innym polskim dyplomatom działającym w różnych państwach, którzy podczas II wojny światowej, wystawiając fałszywe paszporty, ratowali skazanych przez Niemców na Zagładę Żydów. - To nie jest wystawa tylko o dobrych ludziach, przede wszystkim ona daje nam do myślenia, jak ważne jest zachowanie struktur państwa. Państwo polskie zostało zniszczone przez Niemców, natomiast zostały nam poselstwa w Bernie, w Turcji, w Japonii i dzięki temu Polacy mogli zorganizować jedną z największych akcji pomocowych w Europie. Dyplomaci, którzy mieli instrumenty państwa, międzynarodowe kontakty, mogli zorganizować właśnie takie wielkie akcje pomocowe. Tak naprawdę dyplomaci uratowali największą grupę Żydów z Zagłady - podkreśliła.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił podczas uroczystości, że polscy dyplomaci dowiedli swoimi działaniami w czasie II wojny, że przyświecały im ideały humanistyczne. - To jest opowieść o polskich i zagranicznych dyplomatach z lat II wojny światowej, którzy, współpracując ze sobą, a także ze środowiskami żydowskimi na świecie, uratowali tysiące ludzkich istnień. Działalność polskich i zagranicznych dyplomatów w latach wojny stanowi uzasadniony powód do dumy. Ich dokonania są dowodem indywidualnej odwagi i humanitaryzmu - zaznaczył.

Na uroczystości byli też potomkowie polskich dyplomatów, wśród nich wnuczka Konsula Generalnego RP w Stambule Wojciecha Rychlewicza Anna Whitty, która dziękowała za pamięć o dziadku. "Był niezwykle skromnym człowiekiem, dla niego nie istniała różnica między polskimi chrześcijanami i polskimi Żydami. Wierzył głęboko, że każdy człowiek powinien być traktowany z godnością. Udowodnił, że warto czynić dobro bez szukania poklasku i sławy" - dodała.

Według badaczy działań polskich dyplomatów, w czasie II wojny światowej wystawili oni około osiem tysięcy fałszywych paszportów głównie państw Ameryki Południowej, dzięki którym uratowało się około trzech tysięcy Żydów skazanych na Zagładę w okupowanej przez Niemców Europie.

A jutro odwiedzający ekspozycję "Decyzja: ratować ludzi", będą mogli wziąć udział w warsztatach z kaligrafii, z protokołu dyplomatycznego, zaplanowano także kuratorskie oprowadzanie po wystawie czy spotkania z potomkami bohaterów wystawy.


IAR/dad

Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

01.10.2023 12:15
Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara.

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.

Biblioteka Polska w Paryżu - pierwsza polska zagraniczna instytucja kultury w całości finansowana przez państwo

11.10.2023 20:41
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał w Paryżu umowę o utworzeniu Instytutu Biblioteka Polska. Umowa ta ma zapewnić odpowiednie wsparcie finansowe Bibliotece Polskiej.

Nagrody BohaterON 2023 im. Powstańców Warszawskich przyznane

13.10.2023 14:36
W studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie po raz piąty wręczono nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. Celem przyznania nagród jest wyróżnieniem osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski, współczesny patriotyzm oraz edukację historyczno-patriotyczną.