Redakcja Polska

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Wystawa "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne". Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Jacek Malczewski Wigilia na Syberii. Obraz z 1892 roku
Jacek Malczewski "Wigilia na Syberii". Obraz z 1892 rokuWikimedia commons/dp

Arcydzieła ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego pierwszy raz będą eksponowane od 6 października w zabytkowym wnętrzu Biblioteki Królewskiej.

Na wystawie można oglądać obrazy mistrzów: Grottgera, Malczewskiego, Matejki, Siemiradzkiego, a także prace artystów z kręgu sztuki zachodnioeuropejskiej.

"Zbiór malarstwa polskiego i obcego Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego, który obecnie pokazujemy na Zamku Królewskim, stanowi znakomity dowód zarówno pasji kolekcjonerskiej ofiarodawców, jak i niezwykłej energii i żywotności miasta. Przede wszystkim jednak daje okazję do zaznajomienia się ze wspaniałymi dziełami sztuki i ważnymi świadectwami minionych epok" – mówił podczas czwartkowej konferencji dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski.

Zjawiskowość sztuki Lwowa, wyróżniającej się różnorodnością i oryginalnością, od dawna fascynowała jej miłośników i badaczy.

O wyjątkowości Lwowa jako ośrodka życia artystycznego i kulturalnego decydowało jego położenie na jednym z głównych szlaków handlowych łączących Europę ze Wschodem.

"Miasto stanowiło tygiel kulturowy, w którym mieszały się wpływy różnych narodów i wyznań. Zamieszkiwali je Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, Ormianie, Tatarzy, Niemcy, Czesi i inni. To właśnie na styku wielu tradycji mógł rozwinąć się niepowtarzalny synkretyzm form i środków wyrazu charakteryzujący sztukę powstałą w orbicie wpływów Lwowa, zwłaszcza w dobie manieryzmu i rokoka" – zaznaczył kurator wystawy prof. Przemysław Mrozowski.

Według kuratora szczególnie warto zwrócić uwagę na rokokowe rzeźby – "kipiące wprost ekspresją, przejawiającą się w odważnej deformacji, dzięki której przedstawienia figuralne zyskiwały dramatyczny rys, nie mający odpowiednika we współczesnej rzeźbie europejskiej".

Geniusz Lwowa przejawiał się także w atmosferze sprzyjającej powstawaniu wybitnych kolekcji – podkreślił prof. Mrozowski.

Część z nich tworzona była przez miłośników sztuki, wywodzących się z rodzin arystokratycznych, m.in. Rzewuskich, Ossolińskich, Lubomirskich, Mniszchów i Lanckorońskich. W ich zbiorach znalazły się tworzone na zamówienie portrety i wybitne przykłady malarstwa europejskiego, jak np. obecnie eksponowane obrazy "Adoracja magów" Petera Coecke van Aelsta czy "Łowcy pereł i korali" Jacopo Zuchciego.

Według prof. Mrozowskiego imponująco przedstawiają się zbiory gromadzone przed 1939 r. przez lwowskie instytucje publiczne, przede wszystkim przez Lwowską Galerię Miejską, która z czasem zyskała miano Narodowej Galerii Miasta Lwowa.

"Jest to największy znajdujący się na stałe poza Polską zbiór malarstwa polskiego XIX i XX w., w którego skład wchodzą dzieła takich sław, jak: Grottger, Malczewski, Matejko, Sielska-Reich czy Siemiradzki, które również można podziwiać na wystawie" – zaznaczył kurator.

Wystawie towarzyszy program naukowy i edukacyjny, a także bogato ilustrowany katalog.

Ekspozycja "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" będzie czynna w Bibliotece Królewskiej w Zamku Królewskim w Warszawie od 6 października 2023 r. do 14 stycznia 2024 r.


PAP/ho


Historia polskiego szpiega z czasów II wojny światowej. Powraca seria komiksowa "Bradl"

29.09.2023 15:05
"Bradl" to polska seria komiksowa stworzona dzięki temu, że wydawnictwo Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego połączyły siły. Jej bohaterem jest tytułowy Bradl, czyli Kazimierz Leski, który brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Uważano go za jednego z najlepszych agentów polskiego wywiadu. Nim zaczęła się wojna, jako inżynier pracował nad budową legendarnych okrętów, takich jak ORP "Sęp" czy ORP "Orzeł". Udało mu się bez szwanku wyjść z wielu trudnych sytuacji i dotrzeć do tajemnic, które skrzętnie skrywała III Rzesza.

Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

01.10.2023 12:15
Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara.

Minister Piotr Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki

02.10.2023 08:30
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Prezentacja odzyskanych obrazów obyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. W ceremonii wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.