Redakcja Polska

Instytut Adama Mickiewicza jak co roku włącza się w obchody Święta Niepodległości

10.11.2023 14:06
W tym roku Instytutu Adama Mickiewicza przygotował z tej okazji dwa zagraniczne koncerty: finałowy koncert III festiwalu Joy & Devotion w Londynie i wykonie koncertowe „Halki” Moniuszki w Teatro Real w Madrycie z udziałem Piotra Beczały.
Audio
  • Z Barbarą Schabowską, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto NiepodległościDe Visu/shutterstock

Wydarzenia kulturalne promujące polską kulturę, które w okolicach 11 listopada organizowane są na świecie, co roku przypominają o naszej przeszłości i o walce, jaką musieliśmy stoczyć, aby uzyskać niepodległość.

- W kontekście Święta Niepodległości dla odbiorców zagranicznych bardzo interesująca jest droga Polaków do wolności i nasza historia - mówi dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska. Ciekawe jest też to, w jaki sposób Polacy dzisiaj celebrują swoją niepodległość, w jaki sposób o niej opowiadają i czym ona dla nich jest.

Jak dodaje szefowa Instytutu Adama Mickiewicza, Polska walka o odzyskanie wolności i upór w tej walce są w świecie odbierane jako szalenie inspirujące.

Z Barbarą Schabowską, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, rozmawia Ewa Plisiecka.

Priorytety Instytutu Adama Mickiewicza. Jak w czasie pandemii promować polską kulturę za granicą?

23.02.2021 16:30
Rok Lema, projekt „Ogród Krzysztofa Pendereckiego”, sezon polsko-szkocki i polski design – to tegoroczne priorytety Instytutu Adama Mickiewicza.

„Bajki robotów” Stanisława Lema po litewsku

01.10.2021 18:05
Dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie ukazało się pierwsze litewskie, bogato ilustrowane wydanie tej książki. Premierze towarzyszy wystawa ilustracji.

Wystawa fotografii Adama Bujaka w Rzymie

10.11.2021 10:27
W Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu Angelicum można oglądać wystawę pt. „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”.