Redakcja Polska

Wiedeński recital Erica Guo, laureata Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

24.11.2023 11:04
W ramach światowego tournée, 21 listopada w historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu, wystąpił z recitalem Eric Guo, tegoroczny laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Koncert odbył się dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, C. Bechstein Wien GmbH i Instytutu Polskiego w Wiedniu. Partnerem medialnym było radio klassik Stephansdom.
W historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu  wystąpił z recitalem Eric Guo
W historycznej Sali Ehrbar w Wiedniu wystąpił z recitalem Eric GuoFoto: Instytut Polski w Wiedniu

Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (NiFC), od wielu dekad cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na całym świecie, gromadząc najlepszych artystów i miłośników muzyki Fryderyka Chopina. Kolejną inicjatywą NiFC jest Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych, którego druga edycja odbyła się w Filharmonii Narodowej w Warszawie w dniach 5-15 października 2023 roku. 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Austrii, miało okazję zaprezentować międzynarodowej publiczności muzykę Chopina w oryginalnym brzmieniu.

Zwycięzcą konkursu został Kanadyjczyk Eric Guo, który otrzymał również nagrodę za najlepsze wykonanie Mazurków, ufundowaną przez Polskie Radio.

Podczas trzymiesięcznego światowego tournée laureat zaplanowano 10 koncertów w renomowanych salach koncertowych Europy i Azji, m.in. w Pradze, Dreźnie, Madrycie, Brukseli, Hamamatsu, Tokio i Wiedniu. Kopia historycznego fortepianu Pleyela z 1830 roku została udostępniona przez producenta instrumentów Paula McNulty’ego, który współpracuje m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie (NIFC) oraz Kolekcją Dawnych Instrumentów Muzycznych Kunsthistorisches Museum Wien (KHM).

Koncert moderował Christoph Wellner, redaktor naczelny radio klassik Stephansdom. W programie koncertu zalazły się: Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Barcarola  Fis-dur op. 60, Mazurki op. 59 i Sonatę b-moll, op. 35 ze słynnym Marszem żałobnym w III części. Licznie zgormadzona publiczność entuzjastycznie przyjęła artystę, który wykonał aż sześć bisów.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

 

Nagroda MSZ Pro Dignitate Humana 2023 dla rosyjskiego obrońcy praw człowieka

23.11.2023 16:20
Szef MSZ Zbigniew Rau przyznał nagrodę Pro Dignitate Humana Władimirowi Kara-Murza - dziennikarzowi, obrońcy praw człowieka w Rosji i więźniowi politycznemu - poinformował w czwartek resort spraw zagranicznych.

Konferencja New Memorials at Sites of State Mass Crimes in the 20th Century w Instytucie Polskim w Wiedniu

23.11.2023 17:30
Przedstawienie kilku wybranych nowych projektów upamiętnienia masowych zbrodni oraz dyskusja nad nową koncepcją miejsca pamięci KZ Gusen były głównymi tematami konferencji, którą Instytut Polski w Wiedniu zorganizował w swojej siedzibie 22 listopada wspólnie z austriackim Urzędem Mauthausen Memorial, we współpracy z  Ambasadą RP w Wiedniu.

W Wilnie ruszają Dni Kultury Polskiej. W piątek wieczorem uroczysta gala otwarcia

24.11.2023 10:04
W piątek 24 listopada w Wilnie zostaną uroczyście otwarte dziesiąte Dni Kultury Polskiej. W tym roku na festiwalu widzowie zobaczą czternaście wydarzeń.