Redakcja Polska

Zbigniew Herbert na jubileuszowym muralu w sercu Warszawy

22.01.2024 15:20
Narodowe Centrum Kultury upamiętnia przypadającą w tym roku setną rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta muralem w centrum Warszawy, przy ulicy Tamka 47. Mural przedstawia postać wybitnego poety, dramatopisarza i eseisty oraz fragment jego wiersza "Przesłanie Pana Cogito".
Mural przedstawiający Zbigniewa Herberta w Warszawie
Mural przedstawiający Zbigniewa Herberta w WarszawiePAP/Radek Pietruszka

- Chcieliśmy w sposób taki niestandardowy pokazać Zbigniewa Herberta. Zachęcamy, aby poprzez sztukę plastyczną, sięgnąć do jego twórczości i poezji, bo to osoba, która swoim życiem pokazywała, że można być przyzwoitym, a słowa mają swoją moc - powiedział dyrektor NCK Rafał Wiśniewski.

Na muralu można przeczytać słowa: "...bądź odważny, gdy rozum zawodzi bądź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy". Realizacja jest malarską interpretacją zdjęcia Zbigniewa Herberta z 1963 roku, autorstwa Cezarego Marka Langdy, reportera Centralnej Agencji Fotograficznej. Autorką muralu zrealizowanego dla NCK przez firmę Good Looking Studio jest Magdalena Kaczanowska.

Narodowe Centrum Kultury przywołuje postać Zbigniewa Herberta również w monografii "Herbert w listach. (Auto)portret wieloraki", która odwołuje się do bogatej korespondencji Herberta, stanowiącej źródło informacji na temat jego życia oraz w kalendarzu na 2024 rok, inspirowanym podróżami poety po Europie.

W 2020 roku NCK z Programem Trzecim Polskiego Radia zrealizował też płytę, na której Skubas, Mela Koteluk, Wojciech Waglewski i inni znani artyści interpretują wiersze Zbigniewa Herberta. Album jest zapisem koncertu, który odbył się w Studiu imienia Agnieszki Osieckiej z okazji 20. rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta.


IAR/dad

Będzie nowa trasa zwiedzania Wawelu? "Myślimy o specjalnych oprowadzaniach po strychu zamku"

17.01.2024 11:29
Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu nie wyklucza organizacji sporadycznych, kameralnych oprowadzań po strychu renesansowej rezydencji. "Myślimy o specjalnych pokazach, natomiast to wymaga jeszcze pracy" - powiedział dziennikarzom prof. Andrzej Betlej.

Prace Chagalla, Dalego, Picassa na wystawie z kolekcji książąt Lubomirskich w Rzeszowie

20.01.2024 14:08
Dzieła wybitnych artystów sztuki współczesnej, takich jak Mark Chagall, Salvador Dali, Pablo Picasso, Andy Warhol, Banksy, Fernand Leger, Karel Appel, Victor Vasarely, można od soboty oglądać na wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”, prezentowanej w rzeszowskim BWA.

Warszawa: koncert "Moniuszko, Paderewski, Palester" na rocznicę powstania styczniowego

21.01.2024 16:04
Koncertem symfonicznym "Moniuszko, Paderewski, Palester" w Muzeum Historii Polski upamiętniono w sobotni wieczór 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Wystąpiła Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod dyrekcją dyrygenta Norberta Twórczyńskiego.

Wspominamy Ewę Podleś – światowej sławy śpiewaczkę operową

22.01.2024 12:55
Artystka dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu – kontraltem. Zasłynęła jako niezrównana wykonawczyni w dziełach Rossiniego, Haendla i Verdiego, była też znakomitą wykonawczynią pieśni i muzyki oratoryjno–kantatowej.