Redakcja Polska

W Zamku Królewskim w Warszawie wystawa "Włoskie widoki van Wittela"

22.03.2024 11:12
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w podróż po słonecznej Italii. Odwiedzający wystawę "Włoskie widoki van Wittela" będą mogli zobaczyć Rzym, Neapol, Florencję i Tivoli widziane oczami wybitnego holenderskiego malarza, Gaspara van Wittela.
Wernisaż wystawy
Wernisaż wystawyŹródło: Facebook/Zamek Królewski w Warszawie

Pokaz stanowi też zapowiedź utworzenia pokoju nawiązującego wystrojem do mody odbywania Grand Tour - długiej podróży po całym kontynencie, która miała kształtować między innymi osobowość i gust artystyczny elit europejskich. - Byłaby to stała ekspozycja oparta na rysunkach, akwarelach i malarstwie olejnym, która by nawiązywała do tej mody na taką właśnie turystykę, która przez Europę się przetaczała od XVII do praktycznie początku XX wieku - powiedział dyrektor Zamku, profesor Wojciech Fałkowski.

Kuratorka wystawy "Włoskie widoki van Wittela" Alicja Jakubowska podkreśliła, że Gaspar van Wittel uważany jest za ojca weduty włoskiej, czyli obrazów panoramicznych, i malarza, który zainspirował między innymi Bernarda Belotta, zwanego Canaletto. - Pokaz nie bez przyczyny znajduje się w pobliżu sali, której ściany zdobią wspaniałe widoki Warszawy, namalowane przez Bernarda Belotta - powiedziała Alicja Jakubowska.

Na wystawie można podziwiać 14 wyselekcjonowanych prac van Wittela, w tym 13 obrazów i 1 rysunek. Są to głównie widoki Rzymu i Neapolu - dwóch miast szczególnie istotnych dla rozwoju kariery artystycznej holenderskiego malarza. Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, katalog oraz materiał audio nagrany przez kuratorkę. Wystawa będzie dostępna dla publiczności do 23 czerwca w Pokoju Oficerskim i Sali Gwardii Konnej Koronnej w Zamku Królewskim w Warszawie.

IAR/dad

Polonez z certyfikatem UNESCO. Ten taniec to polska tradycja o symbolicznym wymiarze

20.03.2024 10:58
Certyfikat UNESCO dla poloneza odebrali w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego przedstawiciele instytucji i organizacji zaangażowanych w opracowanie wniosku o wpisanie naszego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.

Wilno: rozpoczyna się poświęcony Chopinowi Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Muzyki Fortepianowej

21.03.2024 08:58
W Wilnie rozpocznie się dziś Międzynarodowy Konkurs-Festiwal Polskiej Muzyki Fortepianowej. Wydarzenie poświęcone jest kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Festiwal od 2017 roku cieszy się międzynarodowym uznaniem. Znajduje się na liście międzynarodowych wydarzeń Chopinowskich Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.

W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota

21.03.2024 13:38
W Centrum Nauki Kopernik zaprezentowano psa robota Spota. Robo-pies był między innymi sprawdzany w NASA pod kątem radzenia sobie na powierzchni Marsa, a także z eksploracją jaskini.