Redakcja Polska

„Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii

22.05.2024 19:43
Jak patrzymy na dzieła sztuki przez obiektyw aparatu? To pytanie, na które próbują odpowiedzieć autorzy wystawy. Ekspozycja przywołuje zdjęcia polskich artystów, którzy fotografowali obrazy, rzeźby czy instalacje.
Audio
  • „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” – wystawa Fundacji Archeologia Fotografii
Mikołaj Chmieliński z Fundacji Archeologia Fotografii
Mikołaj Chmieliński z Fundacji Archeologia FotografiiFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wirtualne kolekcje muzealne i cyfrowe archiwa rosną w zawrotnym tempie. Otwarty dostęp do wizerunków dzieł sztuki oznacza jednak, że udostępniane są reprodukcje, wykonywane za pomocą aparatów fotograficznych. A gest dokumentowania nie jest przecież przezroczysty. Na wystawie możemy zobaczyć zdjęcia Antoniego Zdebiaka, Jana Fleischmanna i Danuty Rago, którzy w sposób twórczy i nieoczywisty fotografowali dzieła sztuki.

Wystawa „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii” to także namysł nad główną gałęzią działalności fundacji, a więc digitalizacją archiwów polskich fotografek i fotografów. – Na wystawie zadajemy pytania o status fotograficznej kopii dzieła – mówi kurator Mikołaj Chmieliński. – Zastanawiamy się, na jakie walory obiektu okazuje się ona nieczuła i gdzie zaczyna się granica między kopią a kreacją – dodaje.

Antoni Zdebiak zajmował się fotografią reportażową, reklamową, teatralną i fotografią mody, tworzył także zdjęcia na okładki płyt czołowych polskich zespołów lat 80., tak różnych, jak Republika, Majka Jeżowska, Budka Suflera i Siekiera. Był aktorem i performerem – obiektem swojej sztuki czynił przede wszystkim samego siebie. Wizerunek swojego ciała powielał, deformował, zabarwiał – ujmował z nieskończonej liczby kątów i w wielu pozycjach.

Jan Fleischmann specjalizował się w fotografii użytkowej – tworzył okładki książek, plakaty i sesje reklamowe. Na zlecenie wydawnictw, czasopism czy muzeów wykonywał reprodukcje obrazów malarskich, rzeźby, architektury, grafiki, przedmiotów użytkowych czy makiet architektonicznych. W jego archiwum znajduje się wiele zdjęć próbnych i notatek, co pokazuje jak profesjonalnie podchodził do swojego rzemiosła.

Danuta Rago, bohaterka ostatniej wystawy Fundacji Archeologia Fotografii Fabryka złudzeń, przez ponad cztery dekady działalności współtworzyła polski fotoreportaż i fotografię prasową. W 1983 roku, do specjalnego wydania „Perspektyw” wykonała cykl zdjęć przedstawiających prace rekonstrukcyjne Panoramy Racławickiej, monumentalnego dzieła Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Przez prawie cztery lata kilkudziesięcioosobowy zespół konserwatorski zmagał się z czternastoma fragmentami płótna o wysokości 15 metrów i łącznej długości 120 metrów. Fotoreportaż Rago także był wyzwaniem – jak w kadrze aparatu zmieścić ogromne rozmiary samego dzieła i dotąd niespotykaną skalę prac rekonstrukcyjnych? Odtwarzanie odtworzone na fotografii – tym właśnie jest fotoreportaż Danuty Rago.

Fundacja Archeologia Fotografii zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną archiwów polskich fotografów i fotografek. Powstała w 2008 roku i obecnie opiekuje się archiwami kilkunastu artystów i artystek, które poddane są kompleksowej pracy: porządkowaniu, digitalizowaniu i udostępnieniu on-line.

Na wystawę „Gdzie oryginał? Sztuka na fotografii”, która potrwa do 30 czerwca tego roku, zaprasza Mikołaj Chmieliński z Fundacji Archeologia Fotografii. Rozmawia z nim Ewa Plisiecka.

 

"Dzielę swoje życie między Polskę i USA". Spotkanie z Czesławem Czaplińskim, wybitnym fotografem

10.06.2023 11:22
Czesław Czapliński, łodzianin, światowej sławy fotograf, dziennikarz i dokumentalista, z Polski wyjechał do USA w 1979 roku. Jak powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy: to był trochę wyjazd, a trochę ucieczka, bo ja zajmowałam się fotografią, ale równocześnie studiowałem biologię i wyjeżdżałem niby wygłosić referat w Kanadzie z przesiadką w Nowym Jorku i jak wysiadłem, tak już zostałem na stałe w Nowym Jorku.

Trwa aukcja zdjęć przygotowana przez Polską Misję Medyczną i National Geographic

30.08.2023 15:10
Do 10 września można kupić zdjęcia fotografów związanych z popularnym magazynem; motywem przewodnim jest związek zmian klimatycznych z kryzysami humanitarnymi oraz uchodźstwem.  

Niebawem rusza 9. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy – święto fotografii analogowej

08.09.2023 14:17
Tegorocznym laureatem nagrody „Złota rolka” jest wybitny fotograf Krzysztof Gierałtowski, twórca liczącej ponad 300 tysięcy negatywów kolekcji "Polacy, portrety współczesne", fotograf polskich aktorów i pisarzy.

"Zbyszko Siemaszko. Fotograf Warszawy" – wystawa zdjęć stolicy z lat 50. i 60. w Domu Spotkań z Historią

11.03.2024 16:15
Ponad 200 zdjęć artysty dokumentuje odbudowę stolicy i rozwój miasta, pokazuje Warszawę jak dynamiczną, nowoczesną metropolię, rozświetloną neonami, tętniącą życiem.    

„Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule” – wystawa o polskiej mniejszości na rumuńskiej Bukowinie

13.03.2024 17:35
Jednym z wydarzeń zapowiadających Sezon Kulturalny Polska-Rumunia jest wystawa fotografii polskiej artystki Justyny Mielnikiewicz w Narodowym Muzeum Rumuńskiego Chłopa w Bukareszcie.