Redakcja Polska

Wkrótce rusza 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

24.08.2021 13:38
W czwartek w Kudowie-Zdroju na Dolnym Śląsku rozpocznie się 59. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski. Przez trzy dni melomani posłuchają opery, kilku recitali oraz wykładów dotyczących muzyki.
Kudowa-Zdrój. Jedno z polskich uzdrowisk.
Kudowa-Zdrój. Jedno z polskich uzdrowisk. Shutterstock

Dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Rybarczyk powiedział na konferencji prasowej, że po 10 latach wreszcie do programu festiwalowego wraca opera napisana przez Stanisława Moniuszkę "Straszny Dwór".

"Będzie to nasz spektakl inauguracyjny i zaprezentuje go Opera Śląska, a reżyserem tego widowiska jest Wiesław Ochman. Bardzo się cieszymy, że "Straszny Dwór" ponownie jest w programie naszej imprezy" - powiedział Stanisław Rybarczyk.

Obok codziennych recitali granych i śpiewanych w Teatrze Zdrojowym lub z balkonu hotelowego (tzw. recitale kiepurowskie) przez trzy dni będzie można posłuchać wykładów, a jednym z najciekawszych będzie prelekcja prof. Małgorzaty Komorowskiej pt. "Patron pańszczyźnianych chłopów i przodowników pracy – czyli opery Moniuszki na scenach PRL".

W piątek wydarzeniem muzycznym będzie koncert "Małe instrumenty grają Moniuszkę". Lider zespołu Paweł Romańczuk w swojej pracowni buduje bardzo różne, małe instrumenty m.in. dęte, smyczkowe, strunowe. Zespół wykonuje muzykę dawną, a tym razem sięgnie po utwory Moniuszki.

"Zagramy jego utwory zgodnie zapisem nutowym. Jednak mamy zamiar kilka zagrać tak, że będzie się w nich pojawiał jedynie cień muzyki Moniuszki" - powiedział Paweł Romańczuk.

Festiwal potrwa w Kudowie-Zdroju od czwartku do soboty.

PAP/ho


W stolicy trwa 18. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

23.08.2021 11:48
W programie pokazy filmowe, spektakle, spotkania z literaturą, warsztaty kulinarne, zajęcia dla dzieci i koncerty. To jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń artystycznych w Polsce.  

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: polscy sportowcy gotowi do boju o medale

24.08.2021 09:27
We wtorek rozpoczynają się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, podczas których Polskę reprezentować będzie 89 sportowców walczących o medale w 12 dyscyplinach. Poczynania paraolimpijczyków będzie można śledzić na antenach Polskiego Radia oraz w internetowym serwisie specjalnym.

Znamy stypendystów Programu Stypendialnego dla Polonii im. gen. Władysława Andersa

24.08.2021 11:27
Ponad 600 młodych osób polskiego pochodzenia z całego świata, otrzyma stypendia w ramach programu dla Polonii im. Gen. Władysława Andersa na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie lub studia II stopnia. W zbliżającym się roku akademickim rozpoczną studia na polskich uczelniach lub przystąpią do kursów do nich przygotowujących.