Redakcja Polska

„Bajki ukraińskie” dla najmłodszych uciekinierów z Ukrainy

21.03.2022 14:17
Wydawnictwo Premium i OSDW Azymut przekażą książki dla dzieci uchodźców. Kilkaset egzemplarzy „Bajek ukraińskich” trafi do maluchów za pośrednictwem Fundacji Powszechnego Czytania.
Audio
  • "Bajki ukraińskie" dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy - rozmowa z Pauliną Bandurą [posłuchaj]
Bajki ukraińskie
"Bajki ukraińskie"Foto: materiały prasowe

„Bajki ukraińskie” to dwujęzyczne polsko-ukraińskie wydanie tradycyjnych bajek z pięknymi ilustracjami Anny Anuszewskiej i Oksany Bagriy. Książka została przygotowana przez Wydawnictwo Premium kilka lat temu, a jej twórcy mieli wtedy przed sobą szlachetną misję, by z pomocą bajek w dwóch językach uczyć ich czytelników otwartości i tolerancji dla innych.

Fundacja Powszechnego Czytania prowadzi zbiórkę funduszy na zakup i pozyskanie książek dla dzieci uchodźców. Część książek zostanie zakupiona, ale Fundacja rozmawia też z zaprzyjaźnionymi wydawnictwami, które mogłyby przekazać książki. Dotrą one do dzieci dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, z którymi współpracuje FPC.

Książki trafią do dzieci z Ukrainy, które już przebywają w polskich domach dziecka, ośrodkach recepcyjnych i innych miejscach, gdzie znalazły opiekę. - Inspiracją do wydania „Bajek ukraińskich” były wydarzenia na Ukrainie w 2014 roku. Mamy nadzieję, że dziś te książki to będzie taki kolorowy prezent dla dzieci uchodźców, który stanie się odskocznią od strasznych przeżyć – mówi współorganizatorka akcji Paulina Bandura z firmy "Azymut". Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

Amerykańscy kongresmeni odwiedzili Polskę. "Hojność, jaką okazujecie uchodźcom, jest niezwykła"

20.03.2022 11:01
Przedstawiciele ponadpartyjnej delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych przybyli do Polski, by ocenić sytuację uchodźców z Ukrainy, którzy znaleźli tu schronienie. - Chcemy zapewnić o wsparciu dla mieszkańców Ukrainy i podziękować ludziom w Polsce za niezwykłą hojność, jaką okazują uchodźcom - mówili zgodnie w Warszawie. Odnieśli się też do polskiej inicjatywy powołania misji pokojowej NATO.

"Die Welt": Polacy znów nadstawiają karku za godność Europy, dość nagonki na Polskę

20.03.2022 17:47
Wojna na Ukrainie może być "dobrą okazją do zaprzestania modnej obecnie nagonki na Polskę. I pamiętania, że Polacy, tak jak w 1939 r. czy 1980/81 r., znów nadstawiają karku za wolność nas wszystkich, za godność Europy, i znów ponoszą większe ofiary niż my, Niemcy" - pisze w komentarzu dziennik "Welt".

Autobusem przewozi pomoc humanitarną z Polski do Ukrainy. "Jesteśmy tu dla mieszkańców Ukrainy"

21.03.2022 13:14
Dwa razy w tygodniu z Polski do Lwowa przyjeżdżają autobusy, które przywożą personel do szpitala polowego. Robiąc taki kurs, wykorzystujemy całe wolne miejsce w autokarze i przewozimy pomoc humanitarną tutaj do Ukrainy - powiedział Przemysław Mróz, pracownik biura usług turystycznych z Nowego Sącza.

Belgijska giełda diamentów pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie

21.03.2022 14:40
Podczas gdy Unia Europejska nakłada na Rosję coraz ostrzejsze sankcje, belgijski sektor diamentów w Antwerpii pozostaje nietknięty. Jak informuje dziennik "Het Laatste Nieuws", każdego roku z Antwerpii do Rosji płyną prawie dwa miliardy euro. Pieniądze pomagają finansować wojnę na Ukrainie.