Redakcja Polska

Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski" na wystawie w Łazienkach Królewskich

10.05.2022 13:24
Arcydzieło Rembrandta "Jeździec polski” znane też pod nazwą "Lisowczyk" trafiło na nową wystawę w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Obraz był częścią obszernej kolekcji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta.
Audio
  • O jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie, Maria Wieczorkiewicz rozmawia z Izabelą Zychowicz, współkuratorką warszawskiej wystawy [posłuchaj]
Obraz Rembrandta Jeździec polski w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Obraz Rembrandta "Jeździec polski" w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

"Z czasem został sprzedany przez spadkobierców władcy i przechodził w ręce kolejnych właścicieli, a teraz należy do zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku" - mówił podczas wernisażu wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak dodał, obraz jest prezentowany w miejscu, gdzie wisiał przez ćwierć wieku, zanim w 1910 roku trafił do Stanów Zjednoczonych. "Teraz możemy go podziwiać po ponad 110 latach nieobecności na gruncie polskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, a później w Zamku Królewskim na Wawelu" - zaznaczył.

Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Zbigniew Wawer podkreślił, że to niezwykłe wydarzenie, nie tylko dla miłośników sztuki. "Dzięki obrazowi, każdy historyk wojskowości na świecie wie, jak wyglądał polski szlachcic w I połowie XVII wieku, a każdy historyk sztuki może zapoznać się z innym od obrazów Rembrandta dziełem" - wyjaśniał. Zaznaczył, że to chyba najcenniejszy, wypożyczony obraz, który w ostatnich latach trafił do Polski.

"Jeździec polski" gości w Pałacu na Wyspie po ponad dwustu latach od chwili, gdy opuścił rezydencję króla. Obraz będzie prezentowany w Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie do 7 sierpnia. Wystawa "Królewski Rembrandt" to wydarzenie bez precedensu, bo nowojorskie muzeum nie wypożycza swoich eksponatów. Prezentacji dzieła towarzyszyć będzie publikacja w językach polskim i angielskim z esejami kuratorów. Odbędą się również wykłady dotyczące sztuki Rembrandta i kolekcji Stanisława Augusta, z udziałem kuratorów malarstwa, m.in.: Xaviera Salomona - wicedyrektora The Frick Collection oraz Antoniego Zięby. W Starej Kordegardzie zostanie otwarta specjalnie zaprojektowana strefa edukacyjna, w której będą się odbywać animacje dla dzieci.

O jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Rembrandta i zaledwie jednym z dwóch znanych konnych portretów autorstwa holenderskiego mistrza, "Jeździec polski", prezentowanym w Królewskich Łazienkach w Warszawie, Maria Wieczorkiewicz rozmawia z Izabelą Zychowicz, współkuratorką warszawskiej wystawy.

Polskie Radio szuka zaginionych płyt z września 1939 roku

08.05.2022 13:00
Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana w postaci pięciopłytowego boxu. Stało się to impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.

Kanada: polska parada w Toronto zorganizowana przez Kongres Polonii Kanadyjskiej

09.05.2022 09:01
Po raz pierwszy w historii ulicami Toronto przeszła parada z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Wzięli w niej udział sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski oraz nowy ambasador Polski w Kanadzie Witold, Dzielski.