Redakcja Polska

Rusza Festiwal „Wilno w Gdańsku”. Nie zabraknie też akcentów ukraińskich

01.09.2022 13:03
Od 2 do 4 września w Gdańsku odbędzie się 19 edycja interdyscyplinarnego wydarzenia, organizowanego wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno.
Audio
  • Festiwal "Wilno w Gdańsku". Z dyrektorem artystycznym festiwalu dr Tomaszem Snarskim rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Festiwal Wilno w Gdańsku
Festiwal "Wilno w Gdańsku"Foto: materiały prasowe

Festiwal „Wilno w Gdańsku” to koncerty zespołów wileńskich, dyskusje i rozmowy z twórcami litewskimi, spotkania autorskie ale także prezentacje wystawców Jarmarku Wileńskiego, który też jest jedną z głównych corocznych atrakcji festiwalowych. To też rozmowy o gdańsko-wileńskiej tożsamości.

Organizatorzy przygotowali także ofertę dla najmłodszych. Nie zabraknie też akcentów ukraińskich.

Festiwal oraz Jarmark Wileński odbywać się będą na Dziedzińcu Forum Gdańsk.

Z dyrektorem artystycznym festiwalu dr Tomaszem Snarskim rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

"Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" w Muzeum Narodowym w Wilnie

10.04.2022 10:32
W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa ekspozycja jednego arcydzieła "Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.

Środowisko akademickie pomaga Ukrainie. Konferencja w Gdańsku

12.05.2022 14:08
Gdańsk na dwa dni stał się centrum dyskusji o pomocy środowiska akademickiego dla studentów i naukowców z Ukrainy. Wszystko dzięki konferencji, którą zorganizowały Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej i Uniwersytet Gdański. Jej tytuł brzmi: „Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje”.

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.

W Krakowie rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”

29.08.2022 10:00
15 teatrów z Ukrainy, a także Polski i Węgier prezentuje swoje spektakle podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”, który będzie trwał od niedzieli do 5 września w Krakowie. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”.