Redakcja Polska

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

25.09.2022 10:00
Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Audio
  • Z Olegiem Czerwińskim, prezesem honorowym Związku Polaków w Kazachstanie, rozmawia Halina Ostas [posłuchaj]
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro (L) wręczył specjalną nagrodę przyznaną Polakom z Kazachstanu, którzy zorganizowali konkurs historyczny Artefakty z szafy  historia o moich przodkach ukryta w przedmiotach na gali Wydarzenie Historyczne Roku 2021 w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Warszawie
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro (L) wręczył specjalną nagrodę przyznaną Polakom z Kazachstanu, którzy zorganizowali konkurs historyczny "Artefakty z szafy – historia o moich przodkach ukryta w przedmiotach" na gali "Wydarzenie Historyczne Roku 2021" w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w WarszawieFoto: PAP/M. Marek

Film „Artefakty z szafy. Historia o moich przodkach ukryta w przedmiotach”, dokumentuje ważne dla Polaków przedmioty codziennego użytku. Film powstał aby podtrzymać pamięć o polskich zesłańcach w Kazachstanie.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, celem ustanowienia tej kategorii w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021”, jest docenienie Polaków zamieszkałych poza granicami kraju, którzy pielęgnują pamięć o kraju swoich przodków.

Jak powiedział prezes honorowy Związku Polaków w Kazachstanie Oleg Czerwiński, nagroda jest świadectwem pamięci o wywiezionych rodakach.

- Dziennikarze jeździli do miejsc gdzie mieszkają Polacy.Rozmawiali z ludźmi, którzy mają pamiątki przywiezione z Polski 85 lat temu. To prawdziwe historyczne artefakty, bardzo ważne dla każdej rodziny. Głównie były to modlitewniki, krzyżyki, książki. Wyjeżdżając z Kresów zabierali te przedmioty. O tym opowiada nasz film, o tych wyjątkowych przedmiotach - mówi Oleg Czerwiński.

Oprócz nagrody specjalnej, przyznano też nagrody w trzech kategoriach: wystawa, wydarzenie i edukacja.

W kategorii „wystawa” nagrodę przyznano Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za wystawę „Miasto-Moda-Maszyna”.
W kategorii „wydarzenie” uhonorowano Poznańskie Centrum Dziedzictwa za otwarcie Centrum Szyfrów Enigma.

Statuetkę w kategorii „edukacja” odebrała Gmina Miasto Rzeszów za projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich”.

Plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku" jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono około 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Plebiscyt został objęty honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Z prezesem honorowym Związku Polaków w Kazachstanie, Olegiem Czerwińskim, rozmawiała Halina Ostas.

Adam Hlebowicz: bez ludzi-pomostów, jak dr Jerzy Orda, nie byłoby polskości na Wschodzie

23.09.2022 16:06
Dr Jerzy Orda był indywidualistą o buntowniczej postawie życiowej, barwną postacią życia naukowego i kulturalnego Wilna. Po wojnie nie opuścił miasta, lecz w Wilnie pozbawionym na skutek repatriacji całej niemal inteligencji polskiej, dbał o zachowanie kultury narodowej. O wybitnym wileńskim naukowcu opowiada Adam Hlebowicz, historyk, pisarz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN i redaktor naukowy wydawnictwa „Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991”.

Wizyta uczniów i nauczycieli Polskiej Szkoły im. I.J. Paderewskiego z Żytomierza w Szwajcarii

23.09.2022 18:48
W dniach 16-22 września przebywała w Szwajcarii, na zaproszenie społecznej szkoły polskiej im. I.J. Paderewskiego z Bazylei, grupa pięciu uczniów polskiej szkoły z Żytomierza pod opieką dwóch nauczycieli oraz Wiktorii Laskowskiej-Szczur, dyrektor szkoły i prezes Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie.

Andrzej Poczobut został przewieziony z Mińska do więzienia w Grodnie

25.09.2022 07:00
W piątek 23 września okazało się, że Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, został przewieziony z mińskiego aresztu do więzienia w Grodnie. To oznacza, że najpewniej w tym mieście odbędzie się wkrótce jego proces.