Redakcja Polska

Betlejemskie Światło Pokoju w Polsce. "Dla każdego, kto będzie chciał je przyjąć"

11.12.2022 08:26
Polscy harcerze odebrali je tradycyjnie od słowackich skautów, a następnie przekazali harcerzom z Ukrainy. Trafi ono też na Litwę i Białoruś, a także do Niemiec i Szwecji.
Audio
  • Podharcmistrzyni Olga Junkuszew ze Związku Harcerstwa Polskiego powiedziała Polskiemu Radiu, że następnie harcerze i harcerki z całej Polski zabiorą Betlejemskie Światło Pokoju do swoich regionów [posłuchaj]
  • Do Polski dotarło Betlejemskie Światło Pokoju - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Betlejemskie Światło Pokoju
Betlejemskie Światło PokojuPAP/Mateusz Marek

Do Polski dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Polscy harcerze odebrali je tradycyjnie od słowackich skautów, a następnie przekali harcerzom z Ukrainy. Niosący przesłanie pokoju płomień z Groty Narodzenia Pańskiego trafi do każdego, kto będzie chciał go przyjąć - zapewniają harcerze.

Swoją wędrówkę po Słowacji Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło po tym, jak słowaccy skauci odebrali je od swoich austriackich kolegów w Wiedniu. Polscy harcerze przejęli płomień od Słowaków w Popradzie, skąd wyruszył on w dalszą część międzynarodowej Sztafety Światła. 

W tym roku sztafeta z bożonarodzeniowym orędziem pokoju odbywa się po hasłem "Światło dla Ciebie" - mówi Martyna Kowacka - naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego.

Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia płomień dociera do ponad 25 krajów europejskich. W Polsce Betlejemskie Światło Pokoju co roku przekazywane jest do miast wojewódzkich, skąd rozchodzi się do wszystkich miast i miasteczek. W Warszawie harcerze przekazali je metropolicie warszawskiemu kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi.

Światło co roku trafia do każdej miejscowości w kraju a także do polskich władz. W tym roku symbolicznie pierwszym miejscem, do którego z Polski trafił płomień, jest Ukraina. Jak zapewnia Rościsław Dobosz z największej organizacji skautowej na Ukrainie Płast, Światełko Betlejemskie dotrze go każdego domu na Ukrainie.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje sztafetę od 1991 roku. Zgodnie z tradycją ZHP otrzymuje ogień od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Później nasi harcerze przekazują światło dalej na wschód - na Litwę, Białoruś i Ukrainę, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.

IAR/ks/ep 

Wojna trwa, a idzie zima. Caritas Polska i Caritas Spes apelują o pomoc dla Ukrainy

20.10.2022 14:58
Caritas Polska apeluje o pomoc dla Ukrainy przed nadchodzącą zimą. Dzięki współpracy z Caritas Spes na Ukrainie możliwe jest sprawne przekazywanie pomocy rzeczowej, a także rozpoczęcie pilotażowego programu Rodzina Rodzinie.

Trwa 29. Ogólnopolska Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

02.12.2022 12:12
Specjalne świece, które można postawić na wigilijnych stołach, będą rozprowadzane w parafiach we wszystkich diecezjach w kraju. Pieniądze z ich sprzedaży zostaną przekazane na programy pomocowe Caritas Polska.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla odebrali złote medale oraz dyplomy

10.12.2022 15:00
W laudacji komitet noblowski nazwał tegorocznych laureatów "mistrzami pokoju", którzy różnymi środkami, mając wspólny cel, przynieśli ludzkości największe dobro.