Redakcja Polska

W Warszawie rozpoczynają się 9. Dni Muzyki Ukraińskiej

03.09.2023 15:00
Przed nami trzy wieczory z muzyką ukraińską w Warszawie. Rozpoczynają się 9. Dni Muzyki Ukraińskiej.
Plakat 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie
Plakat 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawiemateriały promocyjne

"Podczas pierwszego koncertu w Studiu Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego wystąpi kijowski duet fortepianowy" - zapowiada Roman Rewakowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia. Jak dodaje, na scenie pojawią się utytułowani muzycy: Oleksandra Zajcewa i Dmytro Tawanec, którzy zaprezentują szeroką panoramę muzyki ukraińskiej. "Będzie ponad 10 kompozytorów przedstawionych, zaczynając od nestorów takich jak: Myrosław Skoryk, Jewhen Stanowycz, po młodszych twórców" - mówi.

Kolejne koncerty 5 i 9 września. We wtorek usłyszymy Wrocław Baroque Ensemble pod batutą Andrzeja Kosendiaka, a w niedziele wystąpią: amerykański oboista Igor Leschishin, sekstet wokalny proMODERN i Orkiestra NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Romana Rewakowicza.

9. Dni Muzyki Ukraińskiej organizowane są przez Fundację "Pro Musica Viva" w jubileuszowym roku 25-lecia Fundacji. Patronem medialnym wydarzenia jest Program 2. Polskiego Radia.


IAR/ho

„A jednak wojna” – wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie

01.09.2023 11:03
Prezentowana w warszawskiej Galerii W-Z ekspozycja pokazuje plakaty propagandowe, które w sierpniu 1939 r. nawoływały do powszechnej mobilizacji w obliczu zagrożenia wojną.    

45 lat Krakowa na liście UNESCO. Obchody od 7 do 9 września

02.09.2023 12:00
Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się bedą od 7 do 9 września.

Budapeszt: konferencja "Kultura poza granicami" z udziałem polskich twórców

03.09.2023 10:00
Fundacja "Polska Wielki Projekt” chce przybliżyć Węgrom polskich artystów, kojarzonych z tak zwaną myślą konserwatywną. Temu celowi miała służyć zorganizowana w Budapeszcie konferencja "Kultura poza granicami”.