Redakcja Polska

Budapeszt: konferencja "Kultura poza granicami" z udziałem polskich twórców

03.09.2023 10:00
Fundacja "Polska Wielki Projekt” chce przybliżyć Węgrom polskich artystów, kojarzonych z tak zwaną myślą konserwatywną. Temu celowi miała służyć zorganizowana w Budapeszcie konferencja "Kultura poza granicami”.
Audio
  • Fundacja "Polska Wielki Projekt” chce przybliżyć Węgrom polskich artystów, kojarzonych z tak zwaną myślą konserwatywną [posłuchaj]
Budapeszt. Widok na budynek węgierskiego parlamentu
Budapeszt. Widok na budynek węgierskiego parlamentushutterstock.com/Mistervlad

Wbrew pozorom i historycznym powiązaniom, polska kultura nie jest mocno obecna na Węgrzech. Organizatorzy konferencji „Kultura poza granicami” ma to przynajmniej częściowo zmienić.

"Ona ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej kultury polskiej, historii, literatury i dziedzictwa narodowego naszego kraju” - powiedział Polskiemu Radiu Eryk Malepszak z Fundacji „Polska Wielki Projekt”.

Zgodnie z tą myślą, w Budapeszcie odbyły się dwa panele. W pierwszym, moderowanym przez znanego tłumacza polskiej literatury profesora Lajosa Pálfalviego wystąpili Antoni Libera, Grzegorz Górny i Bronisław Wildstein. Ten ostatni przypomniał, że genezą polskiej i węgierskiej literatury jest szeroko pojęty romantyzm. Pisarze z obu krajów bardzo z niego czerpali.

"Mieli poczucie osadzenia we wspólnotowym losie a więc historii również. Zdawali sobie sprawę jak bardzo ich losy zależą od historii” - powiedział Bronisław Wildstein.

Podczas drugiego panelu rozmawiano o sztuce. Rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec, plastyk Jerzy Kalina i profesor István Kovács pokazywali węgierskiej publiczności międzynarodowe wpływy polskich artystów.


IAR/ho

Film "Raport Pileckiego" wszedł na ekrany kin

01.09.2023 13:00
Film "Raport Pileckiego" od dziś w kinach. Fabuła w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza jest inspirowana wydarzeniami z życia Witolda Pileckiego - ukazuje losy współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz.

Startuje program "Bon Pierwszaka" – wsparcie dla tysięcy polskich uczniów z zagranicy

01.09.2023 12:17
W nowym roku szkolnym niemal 2000 pierwszoklasistów ze 100 polskich szkół z Litwy, Łotwy, Czech, Ukrainy i Węgier otrzyma od państwa polskiego wyprawki szkolne oraz jednorazowe stypendia finansowe. Z początkiem września 2023 r. rusza ósma edycja "Bonu Pierwszaka", programu realizowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego, a finansowanego przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.

45 lat Krakowa na liście UNESCO. Obchody od 7 do 9 września

02.09.2023 12:00
Pochód Kopernikański, okolicznościowa wystawa, uroczyste sympozjum z udziałem przedstawicieli miast historycznych z całego świata – to niektóre punkty obchodów 45-lecia wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które odbywać się bedą od 7 do 9 września.