Redakcja Polska

„Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne”. Wystawa na Zamku Królewskim

22.10.2023 19:13
Na Zamku Królewskim w Warszawie można zobaczyć blisko 90 obrazów od XVI do XX wieku włącznie oraz rzeźby z XVI wieku i z okresu rokoko, arcydzieła artystów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki.
Audio
  • Rozmowa z Norbertem Halińskim o wystawie "Geniusz Lwowa"
Wystawa Geniusz Lwowa na Zamku Królewskim w Warszawie
Wystawa "Geniusz Lwowa" na Zamku Królewskim w WarszawieFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Bezcenne obiekty z kolekcji dwóch lwowskich instytucji znalazły schronienie na Zamku Królewskim w Warszawie, który chce je zabezpieczyć i zachować przed zniszczeniem wojennymi.

- Na wystawie mamy niesamowity przykład warsztatu lwowskiego – rzeźby z okresu rokoko, które pokazują np. monumentalne i pięknie inkrustowane sceny pasyjne z drewna – mówi Norbert Haliński z Zamku Królewskiego. Uświadamia nam to, jak Lwów jako ośrodek kulturowy się rozwijał. Druga część wystawy to ogromny przekrój zróżnicowania stylów i nazwisk - dorobek lwowskich artystów uniwersyteckich  np. z XIX wieku, a z drugiej strony także przykład kolekcjonerstwa prywatnego dzieł sztuki z różnych zakątków świata od XVI wieku.

Norbert Haliński, po wystawie „Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne” na Zamku Królewskim w Warszawie, oprowadził Ewę Plisiecką.

 

Dyplomy ministra kultury dla polskich i ukraińskich konserwatorów zabytków

20.04.2023 12:27
Kilkudziesięciu konserwatorów zabytków z Ukrainy i Polski otrzymało dyplomy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego za opiekę nad polskimi zabytkami na Ukrainie w czasie inwazji rosyjskiej.

Polsko-ukraińska współpraca w zakresie inwentaryzacji zniszczeń wojennych na ukraińskich dobrach kultury

05.06.2023 12:34
Ministrowie Piotr Gliński i Aleksander Tkaczenko podpisali memorandum o współpracy w tym zakresie. Koordynatorem działań jest Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, znajdujące się w strukturach Narodowego Instytutu Dziedzictwa.  

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu”. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie

19.07.2023 14:32
Najnowsza ekspozycja prezentuje dzieła sztuki antycznej i wczesnorenesansowej, a jej tematem jest inspiracja, jaką dla artystów wczesnego renesansu stanowiło odkrywane na nowo antyczne dziedzictwo.

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.