Redakcja Polska

Platforma Language Supp pomaga ukraińskim dzieciom w nauce języka polskiego

21.02.2024 13:18
Nauka polskiego pomaga najmłodszym uchodźcom włączyć się w polski system oświaty i zintegrować z rówieśnikami – mówi Michał Tarnowski, współtwórca platformy Language Supp.  
Audio
  • Rozmowa z Michałem Tarnowskim, prezesem Fundacji Nativated i współtwórcą projektu Language Supp [posłuchaj]
Michał Tarnowski, prezes  Fundacji Nativated, w studiu PRdZ
Michał Tarnowski, prezes Fundacji Nativated, w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

W Polsce przebywa aktualnie ok. 342 000 ukraińskich dzieci w wieku szkolnym, z czego aż 156 000 z nich jest poza polskim systemem edukacyjnym – wynika z raportu Centrum Edukacji Obywatelskiej. Aby dzieci nie traciły szans na zdobycie wykształcenia, a także aby czuły się lepiej w grupie rówieśniczej, niezbędna jest znajomość języka polskiego. Bezpłatne kursy polskiego dla dzieci z Ukrainy umożliwia projekt Language Supp. Od lipca  2022 r. zapewnia on dla nich bezpłatną naukę języka. Przeprowadzono już prawie 35 000 darmowych lekcji, w których wzięło udział łącznie prawie 5 000 uczennic i uczniów.

- Zaczęliśmy już od lipca 2022 r., bo zdawaliśmy sobie sprawę, że już we wrześniu pierwsze ukraińskie dzieci trafią do polskich szkół – mówi Michał Tarnowski, prezes  Fundacji Nativated i współtwórca projektu Language Supp. Jak sygnalizują uchodźczynie – mamy dzieci, które trafiły do polskich gmin i miejscowości, szczególnie tych mniejszych – zdalna bezpłatna nauka języka polskiego umożliwiła dzieciom z Ukrainy wyjście z zamkniętych mieszkań i rozpoczęcie prawdziwej integracji, nawiązania znajomości czy przyjaźni. – To ogromna satysfakcja, gdy dzięki nam najmłodsi rozpoczynają naukę w polskiej szkole a ich mamy mogą  spokojnie iść do pracy, nie denerwując się, że ich dzieci siedzą same, w zamknięciu – tłumaczy Michał Tarnowski. I dodaje, że platforma Language Supp działa m.in. dzięki finansowemu wsparciu międzynarodowej organizacji Save the Children.

Z prezesem  Fundacji Nativated i współtwórcą projektu Language Supp Michałem Tarnowskim rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

MEiN szacuje, że do Polski przyjechało 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym

23.03.2022 12:53
Około 105 tysięcy trafiło już do polskich szkół. W ciągu doby liczba ukraińskich dzieci zapisywanych do polskich szkół zwiększa się średnio o około 10 tysięcy. Ukraińscy uczniowie trafiają głównie do szkół podstawowych.

Edukacja ma moc – program edukacji kryzysowej dla uczniów z Ukrainy

11.10.2022 15:19
W ramach programu powstały Centra Integracyjno-Adaptacyjne dla dzieci i młodzieży, stworzono też pakiet materiałów integracyjno-edukacyjnych do realizacji w grupach międzykulturowych.

Trwa rekrutacja do szkół ORPEG prowadzących kształcenie na odległość

19.07.2023 14:33
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą prowadzi rekrutację do prowadzonych przez siebie szkół prowadzących edukację w systemie kształcenia na odległość - informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

"Wspieranie Ukrainy jest polską racją stanu". Ważna działalność Fundacji Solidarności Międzynarodowej

17.01.2024 15:15
- Nigdy nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że Ukraina jest zwornikiem przestrzeni Europy Środkowo-Wschodniej i na jej terytorium może rozstrzygnąć się przyszłość regionu. Dzisiaj widzimy, że to będzie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości Europy, a może i świata. Jeśli Rosji udałoby się przełamać front ukraiński i dojść do granicy Zachodu, to pamiętajmy, że na jesieni 2021 roku, a więc w ostatnich miesiącach roku pokoju, Putin przedstawił program polityczny wobec Zachodu, w którym oczekiwał wycofania wojsk NATO z terenu Polski. I tych postulatów nie wycofał. Powalenie Ukrainy będzie oznaczało realne wyzwanie dla krajów NATO - mówi Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej.