Redakcja Polska

MEiN szacuje, że do Polski przyjechało 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym

23.03.2022 12:53
Około 105 tysięcy trafiło już do polskich szkół. W ciągu doby liczba ukraińskich dzieci zapisywanych do polskich szkół zwiększa się średnio o około 10 tysięcy. Ukraińscy uczniowie trafiają głównie do szkół podstawowych.
Audio
  • Do Polski przyjechało dotąd około 700 tysięcy ukraińskich dzieci w wieku szkolnym - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dzieci ukraińskie w polskich szkołach
Dzieci ukraińskie w polskich szkołachFoto: PAP/Lech Muszyński

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że 10 procent z nich uczy się w klasach przygotowawczych, reszta chodzi do klas z polskimi dziećmi. Warunkiem, żeby szkoła mogła otworzyć oddział przygotowawczy, jest określona liczba godzin nauki języka polskiego. Szef resortu edukacji zapowiedział, że nauczyciele z Ukrainy, którzy będą chcieli pracować w polskim systemie edukacji, będą mogli przejść odpowiednie kursy, a nauczycielki z Ukrainy, które przyjechały do Polski, mają możliwość nauki podstaw języka polskiego.

Członek nowo-utworzonej Rady do spraw Edukacji Uchodźców przy resorcie edukacji Anna Zalewska podkreśla, że tworzenie oddziałów przygotowawczych jest szczególnie istotne w przypadku dzieci, które nie mówią po polsku, bowiem przydzielenie ich do istniejących klas mogłoby pogłębić ich traumę. Jak zapewnia, samorządy otrzymają pieniądze na tworzenie takich klas.

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że w całej Polsce sporo dzieci ukraińskich uczy się zdalnie w ukraińskim systemie edukacji. Na Ukrainie tam, gdzie nie ma działań wojennych i zniszczeń, edukacja prowadzona jest w tej formie. Naukę zdalną ułatwi m.in. 2 tys. laptopów, które trafią do najmłodszych ukraińskich uchodźców. Jeżeli uczniowie zdecydują się na takie rozwiązanie, to - jak mówił Przemysław Czarnek - nie będą podlegali obowiązkowi szkolnemu w Polsce.

IAR/ep

 

Szef ABW przekazał MSZ listę 45 rosyjskich szpiegów. Jest wniosek o wydalenie ich z Polski

23.03.2022 12:05
Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został pilnie wezwany ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew - przekazał Piotr Müller. Z kolei rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób - oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW wnioskuje o ich wydalenie z terytorium Polski. 

Mija rok od zatrzymania przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

23.03.2022 12:09
Upływa rok od aresztowania przez służby białoruskie w marcu 2021 roku działaczy Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta - czytamy w Oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej Europejskim Drzewem Roku 2022

23.03.2022 12:15
400-letni dąb Dunin, rosnący na skraju Puszczy Białowieskiej w Przybudkach na Podlasiu, zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku – poinformowało stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne Klub Gaja, które koordynuje konkurs w Polsce.